Trwa ładowanie...
31-08-2011 13:07

Wakacyjne awarie samochodów

Wakacyjne awarie samochodów
d1n48ni
d1n48ni

Awaria samochodu może skutecznie zakłócić, a nawet przerwać wakacyjny wyjazd. Pewnym zabezpieczeniem na taką okoliczność jest ubezpieczenie assistance. Poniżej prezentujemy zestawienie elementów samochodu, które najczęściej ulegały awarii podczas wakacyjnych podróży.

Według danych zebranych przez mechaników firmy Starter z prawie 9 000 wezwań otrzymanych między 1 czerwca a 29 sierpnia 2011 roku najwięcej, bo aż 23 proc. wszystkich awarii pojazdów, dotyczyło problemów z silnikiem. Drugie miejsce zajęły kłopoty z akumulatorem 15 proc. W pierwszej trójce najczęstszych awarii znalazły się jeszcze usterki kół 9 proc.

Elementy samochodu, które ulegały awarii podczas wakacji:
- silnik: 23 proc.,
- akumulator: 15 proc.,
- koła: 9 proc.,
- napęd, skrzynia biegów: 8 proc.,
- kluczyki, zamki, alarm: 7 proc.,
- elektryka: 6 proc.,
- alternator/prądnica: 4 proc.,
- ogrzewanie/chłodzenie: 4 proc.,
- układ hamulcowy: 4 proc.,
- układ paliwowy: 4 proc.,
- diesel, układ wtryskowy: 3 proc.,
- pozostałe: 13 proc.

Spośród wszystkich dysfunkcji silnika 77 proc. dotyczyło jego usterek mechanicznych, 5 proc. stanowiły awarie turbosprężarki, 3 proc. awarie układu smarowania, zaś 15 proc. pomniejsze awarie. W 98 proc. problemy z akumulatorem polegały po prostu na jego wyładowaniu.

Kiepskie nawierzchnie polskich dróg oraz potrzeba jeżdżenia samochodem po nieznanych trasach w górach i nad jeziorami sprzyjały usterkom kół w samochodach. Częste przebicia opon (92 proc.), a także problemy z ich mocowaniem skłaniały kierowców do korzystania z pomocy assistance.

Często drogę na urlop i z powrotem uprzykrzały Polakom także poważne usterki związane ze skrzynią biegów (np. awarie sprzęgła) albo drobne, choć irytujące kłopoty wynikające z roztargnienia, jak zatrzaśnięcie czy uszkodzenie kluczyków.

sj

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj