W zderzeniu z pociągiem nie masz żadnych szans, nie ryzykuj
Jadący z prędkością 90 km/h pociąg może potrzebować 1,5 km by się zatrzymać. Mimo to wielu kierowców ryzykuje podczas przejeżdżania przez przejazd kolejowy.
W 2011 r. na przejazdach kolejowych zdarzyło się 76 wypadków w których śmierć poniosły 34 osoby, zaś 106 zostało rannych.
Jeśli stojąc przed przejazdem kolejowym widzimy pociąg należy się bezwzględnie zatrzymać oraz założyć, że porusza się on znacznie szybciej i jest bliżej niż nam się wydaje.
Przed przejazdem powinno się zawsze zwolnić, rozejrzeć w obie strony i być gotowym do zatrzymania, nawet w przypadku gdy przejazd jest strzeżony. Dróżnik jest człowiekiem i może popełnić błąd, z kolei urządzenia również czasem zawodzą. Wszystko może się zdarzyć a należy pamiętać że samochód w zderzeniu z pociągiem nie ma żadnych szans.
Gdy nadjeżdża pociąg, powinniśmy zatrzymać się minimum 4,5 m od torów. Jeśli nasz samochód na nich utknie należy go natychmiast opuścić i udać się w bezpieczne miejsce.
Zachowanie na przejazdach kolejowych reguluje kodeks drogowy. Mówi on, że nie wolno objeżdżać opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd jeżeli trwa ich opuszczanie lub podnoszenie.
Zabronione jest wjeżdżanie na przejazd gdy jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, wyprzedzanie na przejeździe i bezpośrednio przed nim oraz omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie przejazdu jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Szkoła Jazdy Renault/ll