W ten sposób zaoszczędzisz paliwo
Ceny paliwa znowu idą w górę, więc w praktyce za te same pieniądze zatankujemy mniej niż pod koniec ubiegłego roku. Co zrobić, żeby wizyty na stacjach nie przerodziły się w koszmar? Czy możemy zmusić nasze auto do mniejszego spalania, a jednocześnie wciąż czerpać przyjemność z jazdy?
Producenci aut prześcigają się w rozwiązaniach, które mają obniżyć spalanie i proponują coraz bardziej efektywne paliwowo auta. Rzeczywiście, w porównaniu do stanu rzeczy z początków motoryzacji, współczesne pojazdy potrzebują dużo mniej benzyny. Na przykład legendarny Ford T – pierwszy samochód produkowany w skali masowej – osiągał prędkość maksymalną około 68 km/h i zużywał do 15 l na 100 km. Za to pierwsze auto w historii polskiej motoryzacji CWS T-1, na tym samym dystansie pochłaniało aż 18 litrów. Od konstrukcji samego pojazdu zależy zatem bardzo wiele, ale trzeba wiedzieć, że ekonomiczny samochód to nie wszystko. Klucz do sukcesu tkwi w podejściu kierowcy do auta – stylu prowadzenia oraz dbałości o jego stan i wyposażenie.
Wsłuchaj się w jego rytm
Na zużycie benzyny duży wpływ ma sposób, w jaki prowadzisz samochód. Ekonomiczny styl jazdy pozwala znacząco poprawić efektywność paliwową auta – nie bez przyczyny elementy ecodrivingu zostały włączone w zakres egzaminu na prawo jazdy. Silnik lubi jazdę spokojną, co nie znaczy, że powolną. Niewskazane są jednak częste zmiany prędkości, czy gwałtowne hamowanie podczas którego traci się energię – dlatego zachowaj większy dystans do auta z przodu. Przewidywanie sytuacji na drodze i hamowanie w razie możliwości silnikiem, jak również dostosowanie biegu do aktualnej prędkości ograniczy zużycie paliwa i zaoszczędzi stresu przy dystrybutorze.
Pozbądź się zbędnego
Przewożenie niepotrzebnych przedmiotów w aucie – ten grzech ma na sumieniu wielu kierowców. Ciężki sprzęt często zalega w bagażniku. Warto go opróżnić i zostawić tylko to, co naprawdę niezbędne, bo nadmierna masa jest naszym wrogiem – każde dodatkowe 100 kg w średniej wielkości pojeździe, zwiększa zużycie paliwa o ok. 0,5- 0,7l na 100 km. Obciążeniem auta na co dzień jest też pozostawiony bagażnik dachowy, który nie tylko dodaje kilogramów, ale także powoduje opory aerodynamiczne zwiększające spalanie benzyny nawet o 20 proc.
Zadbaj o opony
Wpływ na spalanie mają też opony. Ich rodzaj oraz stan odpowiada nawet za 20 proc. zużycia paliwa. Trzeba przede wszystkim pamiętać o właściwym ciśnieniu. Ale nie tylko to może pomóc. Ogumienie o niskim oporze toczenia można wprawić w ruch przy mniejszym nakładzie energii, co powoduje mniejsze zapotrzebowanie pojazdu na paliwo. Efektywność paliwową opony najłatwiej sprawdzić na etykiecie, która pokazuje parametry w skali od A do G, gdzie A (zielona) to najwyższa nota. Warto porównywać etykiety, bo w przypadku spalania różnica między klasami A i G to zużycie paliwa niższe nawet o 7,5 proc. Co ważne, na rynku można już dostać opony, które na etykiecie osiągają ocenę AA – zarówno pod względem efektywności paliwowej, jak i przyczepności na mokrej nawierzchni. Największą ofertę rozmiarów takich opon proponują marki Goodyear i Dunlop. Warto pamiętać, że mniejsze opory toczenia często wiążą się jednak z gorszą przyczepnością, dlatego należy dokładnie przyjrzeć się parametrom, aby znaleźć konsensus między nimi.