Trwa ładowanie...
ycipk-24xbe4

W Niemczech ruszył system informacji o cenach paliw

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Niemczech ruszył system informacji o cenach paliw
(PAP/DPA/Jens Kalaene)
ycipk-24xbe4

Dzięki uruchomionemu w czwartek w Niemczech systemowi informacji o aktualnych cenach paliw kierowcy będą mogli przed zatankowaniem pojazdu wyszukać najtańszą stację benzynową w okolicy. Nowe przepisy mają zwiększyć konkurencję i doprowadzić do spadku cen.

Uchwalona przez Bundestag ustawa przewiduje, że uczestniczące w projekcie stacje benzynowe na bieżąco informują Urząd Antymonopolowy o aktualnych cenach paliw.

Kierowcy mogą za pośrednictwem Niemieckiego Związku Motorowego ADAC oraz stron internetowych clever-tanken.de, mehr-tanken.de i spritpreismonitor.de w każdej chwili porównać ceny paliwa w stacjach znajdujących się w pobliżu miejsca przebywania. W ciągu sześciu minut od zmiany ceny informacja o tym dociera do telefonu komórkowego czy urządzenia nawigacyjnego klienta - podała telewizja publiczna ARD.

ycipk-24xbe4

Szef Urzędu Antymonopolowego Andreas Mundt powiedział, że wprowadzone rozwiązanie "zrównuje szanse" koncernów paliwowych i klientów. - Dotychczas tylko koncerny dysponowały wiedzą o cenach na poszczególnych stacjach i wykorzystywały te informacje do podwyższania zysków - wyjaśnił Mundt dodając, że obecnie "szanse wyrównały się". W projekcie uczestniczy 13 100 spośród 14 500 istniejących na terenie Niemiec stacji z paliwem.

Urząd Antymonopolowy ocenia, że na niemieckim rynku paliw, opanowanym przez pięć wielkich koncernów, jest zbyt mała konkurencja. Możliwość porównania cen ma zwiększyć rywalizację między firmami i doprowadzić do obniżki cen. Koncerny paliwowe zwracają natomiast uwagę, że marże na paliwo na stacjach benzynowych wynoszą jedynie od jednego do dwóch eurocentów, a większość ceny stanowią sztywne opłaty, w tym podatki.

Wzrost cen paliwa w okresie świąt i wakacji, gdy natężenie ruchu drogowego znacznie wzrasta, jest za każdym razem ostro krytykowane w Niemczech przez media i polityków.

Tankuj za darmo na stacjach Shell! Kliknij i weź udział w konkursie

ycipk-24xbe4
Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-24xbe4

ycipk-24xbe4
ycipk-24xbe4