Trwa ładowanie...
d3sbeyr
d3sbeyr

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje ws. strefy płatnego parkowania

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3sbeyr

Konsultacje z mieszkańcami w sprawie powiększenia strefy płatnego parkowania w Lublinie rozpoczęły władze miasta. Od lipca 2016 r. strefa może się zwiększyć o około tysiąc miejsc, wzrosnąć mają też opłaty za parkowanie w centrum miasta.

Celem rozszerzenia strefy i podwyżki opłat jest skłonienie kierowców do krótszych postojów na parkingach w centrum Lublina i do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej.

"Widzimy potrzebę zwiększenia rotacji pojazdów w wyznaczonych miejscach parkingowych i ograniczenia liczby samochodów wjeżdżających do centrum. Zależy też nam na kompleksowym uporządkowaniu Śródmieścia" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

d3sbeyr

Obecna strefa płatnego parkowania, wyznaczona w śródmieściu Lublina, ma ok. 1,7 tys. miejsc postojowych. Opłaty są zróżnicowane w zależności od czasu parkowania, np. za pierwszą godzinę - 2 zł, za dobę - 15 zł. Postój jest płatny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.

Władze miasta przygotowały dwie propozycje zmian w strefie, które poddają ocenie mieszkańców.

Pierwszy wariant zakłada podniesienie opłat za parkowanie - 3 zł za pierwszą godzinę; 20 zł za dobę - oraz niewielkie rozszerzenie strefy do 1850 miejsc.

Drugi wariant zakłada znaczne rozszerzenie granic strefy i zróżnicowane wysokości opłat. Poszerzona strefa objęłaby obszar, w którym byłoby łącznie 2,7 tys. miejsc postojowych. Podzielona byłaby na strefę centralną (teren obecnej strefy) i strefę zewnętrzną (obszary dodane). Opłaty w strefie centralnej wzrosłyby tak jak w wariancie pierwszym, natomiast w strefie zewnętrznej byłyby na poziomie tych obecnie obowiązujących.

d3sbeyr

"Stawki obowiązujące obecnie w Lublinie są jednymi z najniższych, a proponowane przez nas wyższe opłaty są zbliżone do stosowanych przez inne miasta o podobnej wielkości" - podkreślił za-ca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie Adam Borowy. Dodał, że na parkingach prywatnych w Lublinie opłaty za godzinę parkowania wahają się od 3 do 4 zł.

Uwagi i opinie na temat proponowanych przez miasto wariantów mieszkańcy mogą zgłaszać do 10 czerwca na adres e-mailowy: parkowanie@lublin.eu. Potem, jeśli będzie taka potrzeba, mają być zorganizowane spotkania publiczne w tej sprawie.

Obecnie obowiązująca strefa funkcjonuje od października 2012 r. Zarządza nią konsorcjum firm City Parking Group z Grudziądza oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie. Na terenie strefy na 1,7 tys. miejsc postojowych jest 90 parkomatów, sprawdzaniem płatności zajmuje się siedmiu kontrolerów.

W 2013 r. przychody ze strefy wyniosły 4,9 mln zł, a w 2014 r. (przy tych samych cenach) wzrosły do 5,2 mln zł. Zgodnie z umową, konsorcjum zarządzające strefą, otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne od sprzedanych biletów i abonamentów w wysokości 43 proc. netto. Wpływy do budżetu miasta z tytułu strefy płatnego parkowania wyniosły więc odpowiednio 2,3 mln zł w 2013 r. i 2,4 mln zł. w 2014 r.

30 czerwca przyszłego roku kończy się umowa miasta z operatorem strefy, dlatego - jak tłumaczy Żuk - już teraz należy rozpocząć dyskusję nad przyszłymi rozwiązaniami. "Najpóźniej na jesieni musimy uruchomić przetarg" - zaznaczył prezydent Lublina.

d3sbeyr

Podziel się opinią

Share

d3sbeyr

d3sbeyr