Trwa ładowanie...
07-11-2013 14:57

W Krakowie ruszy pierwsza w Polsce linia obsługiwana przez autobusy elektryczne

W Krakowie ruszy pierwsza w Polsce linia obsługiwana przez autobusy elektryczneŹródło: zdjęcie producenta
d1n2y5p
d1n2y5p

Kraków będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym do obsługi jednej z linii autobusowych wykorzystane zostaną wyłącznie autobusy elektryczne. Linia powstanie w ramach kontraktu, jaki miasto podpisało w czwartek z firmą przewozową Mobilis.

Firma ta, której autobusy wożą pasażerów na kilku trasach w Krakowie, wygrała przetarg na obsługę kolejnych 12 linii autobusowych w mieście. Operator przejmie je na dziesięć lat od 1 sierpnia przyszłego roku. W przetargu uczestniczyło pięć podmiotów. Oferta firmy Mobilis była najtańsza. - Chcemy zrobić przełom w dotychczasowej komunikacji miejskiej, stąd od 1 sierpnia przyszłego roku wystartuje nowy projekt związany z uruchomieniem linii obsługiwanej wyłącznie przez autobusy elektryczne - zapowiedział prezes spółki Mobilis Eugeniusz Szymonik. Do obsługi tej linii zostaną skierowane trzy 12-metrowe pojazdy elektryczne AMZ Kutno City Smile.

W sumie w ramach kontraktu podpisanego na 10 lat przewoźnik od 1 sierpnia przyszłego roku będzie woził krakowian na liniach numer 102, 118, 120, 138, 142, 152, 159, 168, 178, 182, 352, 482 i 502. W związku z tym Mobilis planuje zakup 65 nowych autobusów, w tym 40 pojazdów przegubowych, które będą spełniać najnowsze normy emisji spali Euro 6. Wśród potencjalnych dostawców przedstawiciele przewoźnika wymieniają takie firmy jak: Scania, Mercedes, MAN i Solaris.

Zgodnie z warunkami postępowania mają to być nowe, niskopodłogowe pojazdy przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Autobusy mają być wyposażone m.in. w system informacji dla pasażerów, klimatyzację, drzwi otwierane specjalnymi przyciskami, automaty biletowe z możliwością płatności kartami płatniczymi. Autobusy będą malowane w barwy miasta (biały i niebieski). Ich tapicerka ma zawierać motywy krakowskie. Pojazdy mają prowadzić umundurowani kierowcy.

Jak zaznaczył zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji miejskich Tadeusz Trzmiel, wprowadzenie do eksploatacji pojazdów spełniających rygorystyczną normę Euro 6 jest jednym z elementów działań na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. - Z Mobilisem współpracujemy od 2008 roku; do tej pory ocena działań tego przewoźnika była bardzo dobra. Jesteśmy przekonani, że następne 10 lat też takie będzie - zaznaczył Trzmiel.

Obecnie miejską komunikację w Krakowie obsługują dwaj przewoźnicy: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) oraz Mobilis. Ich autobusy pokonują rocznie ok. 36 mln kilometrów; 4,5 mln kilometrów z tej puli zostało przekazane firmie wybranej w nowym przetargu.

d1n2y5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2y5p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj