W Krakowie powstał pierwszy punkt ważenia ciężarówek
W Krakowie powstał pierwszy punkt ważenia ciężarówek. Od wtorku Inspekcja Transportu Drogowego będzie kontrolować pojazdy przy ul. Księcia Józefa. Wcześniej kierowcy byli kierowani do takiego punktu w podkrakowskiej Rudawie, ok. 20 km pod centrum i bywało, że musieli przejechać nawet kilkadziesiąt kilometrów.
"Ten punkt pozwoli nam na weryfikację masy pojazdów, które poruszają się po drogach miasta" - mówił dziennikarzom Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Paweł Kucharczyk. Dodał, że kontrole będą możliwe bez generowania dodatkowych kosztów dla przedsiębiorcy, bo pojazdy nie będą musiały pokonywać długich dystansów. "Dystans i czas dojazdu do punktu pomiarowego zdecydowanie się skrócą" - podkreślił.
Już podczas pierwszych kontroli okazało się, że jeden z samochodów o 1,6 tony (o 20 proc.) przekroczył dopuszczalny nacisk osi napędowej na drogę. Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie, może zostać on ukarany mandatem w wysokości 2 tys.zł.
Kierowcy mówią, że kontrola zabiera ok. 40-50 minut. "Dla nas to w jakimś stopniu strata czasu, ale rozumiemy, że kontrole są potrzebne, bo niektórzy przesadzają, choć akurat w mojej firmie pilnujemy się od dawna" - mówi kierowca TIRa, jadący z Rzeszowa do Krakowa.
Mandat za przekroczenie dopuszczalnej masy pojazdu może wynieść od 500 zł do 15 tys. zł.
Przenośne wagi zostały zakupione przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie i przekazane Inspekcji Transportu Drogowego. "Mamy nadzieję, że nieuczciwi kierowcy, którzy jeżdżą przeciążonymi pojazdami, nie będą już dewastować dróg w Krakowie" - powiedział wicedyrektor ZIKiT Andrzej Olewicz. Dodał, że krakowianie często skarżyli się na samochody dowożące materiały do miejsc, w których trwały nowe, duże inwestycje budowlane.
"W miejscach takich właśnie inwestycji nieraz powstawały kolejny i spękania siatkowe, co świadczyło o przeciążeniu samochodów. Liczymy, że kierowcy będą bardzo przestrzegać dopuszczalnych norm załadunku" - dodał.
Wpływy z wystawionych w punkcie pomiarowym przy ul. Księcia Józefa mandatów mają być przekazane do budżetu miasta z przeznaczeniem na remonty krakowskich ulic. Kolejne stanowisko do kontrolowania masy pojazdów być może powstanie w Nowej Hucie. W Małopolsce działa obecnie kilka punktów ważenia ciężarówek, każdego dnia przeprowadzanych jest ok. 40-50 kontroli.