Trwa ładowanie...
03-01-2013 15:35

W II RP tak jeżdżono na bale

W II RP tak jeżdżono na baleŹródło: Materiały prasowe
d2xqs7l
d2xqs7l

W okresie międzywojennym na słynne bale wiele par wybierało się Chevroletami. Była to najpopularniejsza wtenczas marka - w 1928 r. udało się jej zdobyć połowę rynku.

Karnawałowe bale w warszawskich lokalach Adria czy Oaza przeszły do legendy - bawiono się do białego rana a sposób i tempo zabawy dyktował wodzirej. Można było na nich spotkać elitę z różnych grup zawodowych, zwłaszcza plastyków i literatów. Do znakomitych nazwisk należały Witkacy czy Słonimski.

Na bale goście przybywali głównie dorożkami, jednak prawdziwym sznytem był przyjazd samochodem. Pozwalał on zajechać w cieple i bez brudzenia pantofelków i lakierków, o czym pisał adiutant prezydenta Wojciechowskiego, Henryk Comte - "na balu można spotkać wytwornego pana w niekoniecznie czystych lakierkach".

Pod koniec lat 20 u szczytu powodzenia były Chevrolety, których sprzedano w 1928 r. w Polsce 3 554 sztuki. W kwietniu 1929 r. zaprezentowano model z 6-cylindrowym, górnozaworowym, ponad 3-litrowym silnikiem, który generował nieco ponad 50 KM mocy.

Źródło: Chevrolet

ll/moto.wp.pl

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj