Trwa ładowanie...

W Europie trwa samochodowy boom

Share
W Europie trwa samochodowy boom
Źródło: Getty Images
d22wqk6

Przez ostatnie 32 miesiące z rzędu w Europie rośnie sprzedaż nowych samochodów. W kwietniu wyliczono 9-proc. wzrost, odnotowując tym samym przekazanie klientom niemal 1 mln 300 tys. pojazdów.

Jak podaje ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), in plus swoje wyniki mogą zaliczyć wszyscy znaczący producenci, także przeżywający kryzys Volkswagen. Miniony kwiecień jest najlepszy od ośmiu lat, kiedy zbliżone wyniki odnotowano tuż przed kryzysem finansowym. Od początku roku rynek zwiększył się o 8,3 proc. do 5 251 757 samochodów.

Najlepszymi wynikami mogą pochwalić się teraz koncern Daimler (producent m.in. aut marki Mercedes), który poprawił je o ponad 21 proc i BMW - o niemal 12 proc., a także włosko-amerykański FCA (Fiat - Chrysler), który łącznie wysłał do odbiorców o ponad 14 proc. więcej samochodów niż rok wcześniej. Znaczny wkład w ten wynik ma Jeep, bo popyt na samochody tej marki wzrósł aż o 25 proc.

d22wqk6

Grupa VAG nadal jest liderem sprzedaży w Europie (UE i EFTA) i od początku roku na drogi wyjechało ponad 1 mln 200 tys. aut marek w niej zrzeszonych. Ale dwucyfrową poprawą wyników może pochwalić się jedynie Audi z ponad 11-proc. wzrostem. Sam Volkswagen zaliczył na plus jedynie 0,3 proc., a Skoda 9 proc. Na minusie jest Seat ze spadkiem o ponad 2 proc. Spośród wszystkich, notowanych przez ACEA marek, jeszcze Nissan i Mitsubishi nie poprawiły od początku roku swoich rezultatów, kończąc kwiecień 2016 z wynikiem odpowiednio -1,6 proc i -5,5 proc.

W Polsce sprzedano w kwietniu 34 500 samochodów, co jest wynikiem lepszym o 21 proc. od roku ubiegłego, a w ciągu czterech miesięcy 2016 r. do klientów trafiło niemal 140 tys. aut (+15,8 proc.)

BC

Jedziesz własnym autem i nie płacisz za paliwo. To BlaBlaCar. Wypróbuj!

d22wqk6

Podziel się opinią

Share
d22wqk6
d22wqk6
Więcej tematów