Trwa ładowanie...
06-12-2013 11:10

W czym klimatyzacja pomoże zimą?

W czym klimatyzacja pomoże zimą?Źródło: Materiały prasowe
d3xvvwh
d3xvvwh

Klimatyzacja kojarzona jest z okresem letnim - a to błąd, zimą system klimatyzacji potrafi być równie drogocenny. Mało tego - powinieneś jej używać właśnie zimą! Dlaczego? Klimatyzacja nie tylko schłodzi wnętrze samochodu, ale też je osuszy, co szczególnie przydaje się w zimowych miesiącach.

Latem, gdy kierowcy zalewają się potem i gotują wewnątrz nagrzanych aut bez klimatyzacji, ci którzy zainwestowali w to urządzenie mogą cieszyć się optymalną temperaturą. Jednak przydatność tego systemu jest całoroczna. Podobnie zimą, klimatyzacja jest zbawienna. Jedni ją lubią, inni nie. Aby wszystko działało poprawnie, istotna jest na początek jedna kwestia - coroczny przegląd klimatyzacji. Zima to w zasadzie doskonały na to czas. Latem korzystaliśmy z niej nałogowo, a to mogło spowodować jakieś drobne wady, niepokojące zużycia elementów. Dodatkowo zimowy przegląd jest zwykle tańszy. Nasza kieszeń to odczuje, gdyż w tym okresie serwisy i salony samochodowe zarzucają nas promocjami. Sprawdzone być powinno: temperatura we wnętrzu, ciśnienie robocze czy chłodnica sprężarki. Oczywiście o przeglądach zapominamy, a budzimy się dopiero gdy wystąpi problem, tyle że wtedy jest już nieco za późno.

Eksploatacja przez cały rok
Jak możemy sprawdzić i pomóc klimatyzacji w utrzymaniu "formy" przez cały rok? Jest kilka przykazań. Przede wszystkim wystarczy okresowo ją włączyć, choćby raz, dwa razy w miesiącu, przynajmniej na 10 minut. Także zimą! Najlepiej jednak robić to raz w tygodniu. Dzięki temu olej sprężarkowy rozprowadzony jest po całym układzie, uszczelnia elementy i zapobiega ich zbytniemu wyschnięciu. To właśnie jeden z częstych powodów awarii - uszkodzenie uszczelki wałka sprężarki. Oczywiście tego typu działanie pozwoli nam też na kontrolę sprawności całego układu.

(fot. moto.wp.pl)
Źródło: (fot. moto.wp.pl)

Jakie są objawy niepoprawnie działającej klimatyzacji? To przede wszystkim: parujące szyby, niska moc nawiewu powietrza oraz nieprzyjemny zapach. Pomijając fakt, że system ten jest niemal idealnym środowiskiem dla bakterii - w systemie wentylacyjnym jest wilgotno i często zbierają się tam resztki organiczne, jak chociażby liście. Oto powód dlaczego powinniśmy zadbać o klimatyzację oraz filtry kabinowe. Klimatyzacja powinna być szczelna najbardziej jak to możliwe, a z upływem czasu dostaje się do jej wnętrza wilgoć, która powoduje korozję i w efekcie niszczy elementy klimatyzacji (parownik i chłodnicę). Do tego warto zadbać o osuszenie i dezynfekcję kanałów wentylacyjnych.

d3xvvwh

Filtry kabinowe przeciwpyłkowe wymienić można w zależności od miejsca w którym mieszkamy. Możemy raz na rok, ale w większych miastach warto robić to nawet częściej. Mało tego, warto też zainwestować w oczyszczenie wnętrza samochodu. Możemy zrobić to sami (liczba dostępnych w sklepach środków chemicznych jest ogromna), bądź zlecić to profesjonaliście. Bardzo skuteczne jest ozonowanie oraz wykorzystywanie ultradźwięków. Efekt będzie zaskakujący. Poprawimy przede wszystkim zdrowie i komfort przebywania w naszym aucie.

W czym klimatyzacja pomaga zimą?
Jak to - klimatyzacja zimą? Tak. Gdy w powietrzu jest dużo wilgoci, klimatyzacja jest wysoce pomocna. Zimą często spotykamy się z zaparowanymi szybami, a właściwie żaden system wentylacji nie poradzi sobie z tym problemem szybciej niż właśnie „klima”. Jeżeli w samochodzie jest sporo wilgoci, to na wewnętrznej stronie szyby pojawi się szron i tutaj także najskuteczniejszą bronią jest klimatyzacja. Nie tylko pozbędzie się go z szyby, ale też osuszy wnętrze.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Pamiętajmy, że klimatyzacja przede wszystkim ma za zadanie utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz auta, ale nie tylko. Pomaga też dbać o odpowiednią wilgotność. Zimą czy jesienią klimatyzacja pozbędzie się nadmiaru wilgoci z wnętrza samochodu, minimalizując też rozprzestrzenianie się bakterii i grzybów. Niektóre systemy nie załączają się poniżej pewnej temperatury (bliskiej zera), gdyż posiadają zabezpieczenie przed oblodzeniem parownika, wtedy należy zamknąć obieg powietrza, a gdy wnętrze się nieco nagrzeje, wtedy klimatyzacja się z pewnością uruchomi.

d3xvvwh

Jak używać klimatyzacji?
Jest wiele mitów. Jednym z nich jest właśnie przekonanie, że nie używamy jej zimą. Jest też kilka przykazań, a najważniejsze z nich każdy powinien dobrze zapamiętać - nie ustawiać zbyt skrajnych temperatur. Latem, gdy na zewnątrz jest 40 stopni, nie ustawiamy wewnątrz auta 15! I odwrotnie, zimą także nie twórzmy sobie sauny, gdy na zewnątrz szaleją srogie mrozy. W obu przypadkach bardzo łatwo o przeziębienie, dlatego zachowajmy umiar.

Kolejną pomocą tego układu jest szybkie odparowywanie szyb - nawiew powietrza ustawiamy na szybę i gotowe. Klimatyzacja jest też nieoceniona przy pozbywaniu się lodu z przedniej szyby. Jednak, gdy po uruchomieniu systemu w dalszym ciągu pozostaje wilgoć, oznacza to, że już możemy wykonywać telefon do serwisu, aby oczyścić system (wyjątki to: zatkane kanały odpływowe w podszybiu, nadmiar wilgoci w tapicerce czy po prostu zabrudzone szyby).

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Źródło: (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Jak rozpoznać awarię klimatyzacji? Jakie są objawy? To przede wszystkim: parujące szyby, słaba moc nawiewu powietrza do kabiny, zbyt chłodne powietrze z nawiewu, charakterystyczne syczenie (około 10 sekund po wyłączeniu klimatyzacji) i nieprzyjemny zapach (szczególnie podczas włączania i po wyłączeniu klimatyzacji).

d3xvvwh

Koszty
Przegląd to zwykle wydatek w granicach od około 100 do 300 złotych. Oczywiście gdy układ jest uszkodzony, zapłacimy za naprawę oraz dodatkowe części.
Co powinien zrobić serwis w ramach przeglądu klimatyzacji:
- wymienić czynnik chłodniczy,
- wymienić lub uzupełnić olej,
- przedmuchać układ klimatyzacyjny,
- skontrolować wszystkie elementy,
- sprawdzić szczelność układu,
- wymienić filtr osuszający oraz filtr powietrza.

Michał Grygier

sj, moto.wp.pl

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj