Trwa ładowanie...
10-03-2014 07:22

W ciąży za kierownicą

W ciąży za kierownicąŹródło: zdjęcie producenta
d39vxfq
d39vxfq

Nie ma powodu, żeby kobieta w ciąży, szczególnie w pierwszych miesiącach, rezygnowała z prowadzenia samochodu, ale należy brać pod uwagę czynniki, które mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy, takie jak zwiększona senność, nudności, czy – w bardziej zaawansowanej ciąży – ruchy dziecka. Co więc zrobić, żeby podróż przyszłej mamy była jak najbardziej bezpieczna, radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Chociaż kodeks drogowy pozwala na niezapinanie pasów przez kobiety w widocznej ciąży, to pasy bezpieczeństwa i poduszka powietrzna zapewniają kobiecie najwyższy poziom bezpieczeństwa w podróży. Bardzo ważne jest jednak, żeby pasy były odpowiednio zapięte, a fotel kobiety odsunięty od przedniej poduszki powietrznej. Pasy nie mogą przechodzić przez brzuch. Dolny pas powinien znajdować się nisko pod brzuchem, a górny nad brzuchem, między piersiami. Dobrym rozwiązaniem jest zakup adaptera do pasów bezpieczeństwa, dzięki któremu dolny pas dobrze się układa nisko na biodrach i miednicy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Są też dostępne specjalne nakładki antyuciskowe na pasy, które pomagają chronić brzuch i zwiększają komfort podróży.

Podróżując samochodem, przyszła mama musi szczególnie dbać o bezpieczeństwo i komfort jazdy. Lepiej nadłożyć drogi, niż skorzystać z trasy wyboistej czy prowadzącej przez centrum miasta, ponieważ stres i spaliny nie są korzystne ani dla matki, ani dla dziecka. Ruszając w drogę, należy zdjąć kurtkę, żeby dodatkowo nie ograniczała ruchów. Przyszła mama powinna też pamiętać o ustawieniu fotela w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha, a jednocześnie, by jej sprawność motoryczna w żaden sposób nie była ograniczona. Plecy muszą mocno przywierać do oparcia, a fotel warto spróbować ustawić tak, żeby zachowana była odległości ok. 25 cm między kobietą, a kierownicą – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Ważne, żeby zaplanować podróż tak, żeby mieć czas na postoje, np. co godzinę, podczas których dobrze jest rozluźnić mięśnie szyi i ramion, przejść się przez chwilę i wykonać kilka ćwiczeń, takich jak „kreślenie” kółek stopami kilka razy w jedną i w drugą stronę. To pozwoli poprawić krążenie i zwiększy ruchomość stawów. Jeśli to możliwe, szczególnie w zaawansowanej ciąży, warto żeby kobieta spodziewająca się dziecka podróżowała jako pasażer.

Źródło: Renault

tb, moto.wp.pl

d39vxfq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39vxfq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj