Trwa ładowanie...

W Brukseli protest przewoźników przeciwko niemieckiej płacy minimalnej

Share
W Brukseli protest przewoźników przeciwko niemieckiej płacy minimalnej
Źródło: Fotolia
d2yyu01

Przedstawiciele firm transportowych z kilku krajów UE, głównie z Polski, protestowali w środę przed PE w Brukseli przeciwko niemieckim przepisom o płacy minimalnej. Jak mówili, chcą pomóc wywrzeć presję na KE, by uznała te regulacje za sprzeczne z zasadami UE.

Wieczorem w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat warunków zatrudnienia, w tym płac minimalnych w sektorze transportu. Europosłowie podzielili się nie ze względu na przynależność do frakcji politycznych, jak to ma miejsce zazwyczaj, lecz ze względu na narodowość. Ci z krajów, które są przeciwne płacy minimalnej w Niemczech (głównie przedstawiciele państw Europy Środkowej i Wschodniej), podkreślali, że KE musi stać na straży zasad jednolitego rynku. Ci z państw zachodnich zwracali uwagę na konieczność wyrównywania standardów socjalnych.

W Niemczech od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje ustawa o płacy minimalnej. W myśl nowego prawa niemiecka stawka minimalna - 8,5 euro - ma dotyczyć zarówno Niemców, jak i obywateli innych państw, pracujących na terenie Niemiec. Podobne przepisy chce wprowadzić Francja.

d2yyu01

To niepokoi szczególnie polskich przewoźników, bo w ostatnich latach, korzystając m.in. z tańszej siły roboczej, wyrośli oni na bardzo poważnych graczy na rynku UE. Polska ma jedną z największych w Unii flot transportu drogowego.

- Uważamy, że KE powinna odebrać sygnał niezadowolenia ze strony państw, które czują się oszukane (...). Jeśli KE nie zablokuje tego trendu, będzie to oznaczało, że w UE mamy do czynienia ze zmianą reguł gry w trakcie jej trwania - powiedział dziennikarzom prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników w Polsce Jan Buczek.

Przewoźnicy narzekają nie tylko na wysokość stawek, które Niemcy chcą im narzucić, ale też na obciążenia biurokratyczne wiążące się m.in. z tłumaczeniem dokumentów dotyczących pracowników na język niemiecki.

Przedstawiciel węgierskiego stowarzyszenia firm drogowych Dawid Bobal mówił, że w jego kraju przedsiębiorstwa mogą w długiej perspektywie stanąć w obliczu bankructwa, jeśli zostałby zmuszone do stosowania niemieckich przepisów. "Niemcy chcą chronić swoje firmy. To protekcjonistyczna decyzja. Jeśli byłoby inaczej, wszystkie fabryki niemieckie płaciłby swoim pracownikom równą stawkę na całym świecie" - ocenił.

d2yyu01

Choć przedstawiciele związków organizujących protesty nie mówią o tym oficjalnie, wśród przewoźników pojawiają się głosy nawołujące do zaostrzenia akcji. "Będziemy blokować niemieckie zakłady produkcyjne - Volkswagena, Opla. Zablokujemy wszystkie sklepy Lidla, Kauflanda i nie dopuścimy, żeby do tych sklepów został dowieziony towar. Podejmiemy takie działania, jeśli UE nie zablokuje tych przepisów" - powiedział dziennikarzom przedsiębiorca z Białej Podlaskiej Krzysztof Maliszewski.

Unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc podkreśliła w czasie debaty w PE, że KE jest w trakcie dokładnej analizy ustawy o płacy minimalnej w Niemczech, ale na ten moment nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania i interpelacje składane w tej sprawie przez europosłów.

- Środki krajowe dotyczące płacy minimalnej, które zostały wprowadzone w sektorze transportu, muszą być stosowane tak, żeby to było w pełnej zgodności z prawem europejskim, a szczególnie z zasadami traktatowymi, które mówią o wolnym przepływie osób i swobodzie świadczenia usług - zaznaczyła Bulc.

Bogusław Liberadzki z frakcji socjalistycznej mówił, że kierowcy zatrudnieni w polskich firmach otrzymują płacę stałą, elementy zmienne oraz diety, co składa się na kwotę, która jest bardzo bliska wymaganych przez niemieckie przepisy 8,5 euro na godzinę. Tymczasem Niemcy nie chcą wliczać dodatkowych składników pensji kierowców, analizując ich płace pod kątem tego, czy spełnia ona minimalne wymogi.

d2yyu01

- Tomasz Poręba z Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przypominał zasady swobodnego świadczenia usług i przepływu towarów, które jego zdaniem są łamane przez niemieckie przepisy. - Przepisy o stawce minimalnej w Niemczech łamią wszystkie możliwe traktaty i dyrektywy unijne - ocenił.

Z kolei holenderski chadek Wim van de Camp mówił, że na holenderskich parkingach w weekendy można zaobserwować po 50-60 samochodów, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej; "biwakują" tam kierowcy. Apelował do Bulc, aby tego typu kwestie zostały rozwiązane w przyszłorocznym pakiecie drogowym, który ma opracować KE. "Pracownicy europejscy zasługują na godną i uczciwą płacę i warunki pracy" - dodał.

Ustawa o płacy minimalnej obowiązuje w Niemczech od 1 stycznia. Obecnie na czas badania tych przepisów przez KE są one zawieszone. Zdaniem władz w Berlinie stawka minimalna obowiązuje również kierowców z firm transportowych spoza Niemiec.

Zobacz także: Eksport wieprzowiny poza UE spadł o połowę

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2yyu01

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yyu01
d2yyu01
Więcej tematów