Trwa ładowanie...
d40afpy
10-01-2008 06:31

W 2007 r. o 23 proc. wzrosła sprzedaż aut osobowych

d40afpy
d40afpy

W całym 2007 r. sprzedaż samochodów osobowych w Polsce wzrosła o 23 proc. wobec poprzedniego roku. W ubiegłym roku sprzedano łącznie 292,4 tys. takich aut - poinformował Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) w komunikacie przesłanym PAP.

_ Przez ostatnie 5-6 lat sprzedaż samochodów w Polsce była na niskim poziomie i właściwie spadała z roku na rok. 2007 rok jest pierwszym, kiedy odnotowano widoczny jej wzrost _ - powiedział dyrektor PZPM Jakub Faryś.

Podkreślił jednak, że "23-proc. wzrost brzmi dobrze, jednak 290 tys. sztuk to ciągle za niski poziom, jak na Polskę". Dodał, że w porównaniu z Hiszpanią, w której rocznie sprzedaje się 1 mln 600 tys. aut, nadal poziom sprzedaży w Polsce jest bardzo niski.

PZPM zwraca uwagę, że w poprzednim roku ponad połowa nowych samochodów trafiła do firm. Zdaniem Farysia, to firmy głównie przyczyniły się do wzrostu sprzedaży samochodów osobowych w Polsce.

d40afpy

Dodał, że wpływ na wzrost sprzedaży miała sytuacja gospodarcza kraju. _ Ludzie poczuli, że gospodarka lepiej się rozwija. Nie boją się wziąć kredytu i zmienić samochód na lepszy _ - wyjaśnił.

_ W latach 2005 oraz 2006 bardzo dużą konkurencją dla kupowania samochodów były kredyty hipoteczne. Stały się one znacznie tańsze i dostępniejsze. Część potencjalnych klientów, którzy mogliby kupić samochód - bo mieli na tyle dobrą sytuację finansową - pomyślała, że jednak mieszkanie jest ważniejsze od nowego auta _ - podkreślił Faryś.

Według PZPM, wpływ na uzyskane na koniec 2007 r. wyniki miała bardzo dobra sprzedaż samochodów w grudniu. Nabywców znalazło wówczas 26,7 tys. aut osobowych - to o 25 proc. więcej w porównaniu z grudniem 2006 r.

Największy wzrost sprzedaży nowych samochodów osobowych w 2007 r. wobec roku poprzedniego odnotowała firma Land Rover oraz Dodge, zwiększając sprzedaż odpowiednio o 173 proc. oraz 128 proc.

d40afpy

Bardzo pozytywną zmianę w wielkości sprzedaży w tym okresie uzyskały także Hyundai (97 proc.), KIA (90 proc.) oraz BMW (64 proc.).

Toyota oraz Skoda, które według danych PZPM miały w 2007 r. największy udział w rynku, zwiększyły sprzedaż o ponad 11 proc.

Sprzedaż samochodów dostawczych o masie do 3,5 tony w całym 2007 r. wyniosła 53 tys. sztuk. Jest to wynik większy od osiągniętego w 2006 r. o prawie 40 proc.

d40afpy

Dane PZPM z końca minionego roku pokazują, że w grudniu sprzedaż aut dostawczych była o ok. 15 proc. niższa niż w listopadzie i wyniosła ponad 5 tys. sztuk. Jednak uzyskany wynik był lepszy niż w analogicznym okresie 2006 r. o 24,5 proc.

Marki samochodów dostawczych, dla których sprzedaż w ciągu 12 miesięcy 2007 r. wobec 2006 r. wzrosła najbardziej to ssangYong (462 proc.), mitsubishi (131 proc.) oraz renault trucks (108 proc.).

Cały rynek tzw. lekkich samochodów (osobowych i dostawczych do 3,5 tony) wzrósł w ciągu poprzedniego roku o 25,3 proc. wobec 2006 r. W ostatnich 12 miesiącach sprzedano łącznie prawie 70 tys. aut.

Dane PZPM dotyczą sprzedaży samochodów przez firmy członkowskie Związku.

PZPM jest organizacją pracodawców branży motoryzacyjnej skupiającą 33 firmy: producentów oraz ich przedstawicieli. Głównym celem PZPM jest reprezentacja interesów zrzeszonych firm wobec organów administracji publicznej, mediów i społeczeństwa.

d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj