Trwa ładowanie...
17-08-2016 17:10

Volkswagen zabiega o dalszą ugodę z władzami USA

Volkswagen zabiega o dalszą ugodę z władzami USAŹródło: AFP/EAST NEWS
dosxecn
dosxecn

Volkswagen i Departament Sprawiedliwości USA prowadzą rozmowy o ugodzie, która zakończyłaby trwające postępowanie karne ws. skandalu z oprogramowaniem fałszującym wyniki pomiarów toksyczności spalin. Ale to może nie zakończyć problemów firmy.

Według agencji Reuters ugoda miałaby zawierać następujące elementy: jej sądowe potwierdzenie, ustanowienie niezależnego kontrolera postępowania niemieckiej firmy i wysokie kary finansowe za naruszenie obowiązujących norm emisji spalin. Jak szacuje "Wall Street Journal" mogą one przekroczyć wysokość 1,2 mld dolarów. Przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości odmówili komentarzy w tej sprawie.

Grzywna zamykająca postępowanie karne w USA może być większa od nałożonych w 2014 r. 1,2 mld dolarów na Toyotę (dot. przypadków samorzutnego przyspieszania przez samochody tej marki), a także 900 mln USD zasądzonych w tym roku od GM za niesprawne układy zapłonowe i łączone z tym wypadki, w których zginęły 124 osoby. Oba koncerny zgodziły się także na trzyletni nadzór zewnętrznych obserwatorów.

Rzecznik VW oświadczył, że "grupie zależy na odzyskaniu zaufania klientów, dealerów, organów nadzoru i społeczeństwa". Jak podkreślał wcześniej, VW współpracuje z federalnymi i stanowymi organami nadzoru, także z Departamentem Sprawiedliwości, a prowadzone rozmowy zmierzają ku rozwiązaniu spornych kwestii.

dosxecn

Koncern Volkswagen zgodził się już zapłacić 15,3 mld dolarów zadośćuczynienia za oszustwa przy testach toksyczności spalin w swoich silnikach Diesla serii EA189. Oświadczył, że przygotował ponad 10 mld dolarów na skup albo naprawę 475 tys. samochodów z silnikami 2,0 l, a kolejne 2 mld wyda w ciągu 10 lat na programy rozwoju pojazdów elektrycznych. Ugoda zawiera też klauzulę zobowiązującą producenta do przeznaczenia 2,7 mld dolarów w ciągu trzech lat na wymianę starych autobusów.

Niestety najnowsze wieści z rynku USA nie są pomyślne dla Niemców. Ostatnie doniesienia w złym świetle stawiają także modele wyposażone w silnik 3.0 TDI. Ich ewentualne odkupienie od klientów będzie oznaczało wydatek kolejnych miliardów z kasy grupy. Sprawa ma dotyczyć 85 tys. samochodów marek VW, Audi i Porsche z tym silnikiem, sprzedanych w Stanach Zjednoczonych. W nich także wykryto oprogramowanie fałszujące wyniki testów spalin.

źródło: Reuters/ oprac. Borys Czyżewski

dosxecn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dosxecn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj