Trwa ładowanie...
d4190wq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Volkswagen Poznań wyprodukował 2,5 mln samochodów

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Volkswagen Poznań wyprodukował 2,5 mln samochodów
(PAP/Jakub Kaczmarczyk)
d4190wq

2,5-milionowe auto wyprodukowano w fabryce Volkswagen Poznań. Koncern zwiększa liczbę wytwarzanych w Polsce aut i przygotowuje się do uruchomienia nowej fabryki koło Wrześni. W 2018 roku zwiększy zatrudnienie do ponad 10 tys. osób.

W środę klucze do dwuipólmilionowego auta z fabryki w Poznaniu, czarnego wolkswagena caddy, odebrał oficjalnie jego nabywca.

Volkswagen Poznań powstał w 1993 roku, produkuje samochody użytkowe i komponenty. W Poznaniu wytwarzane są modele Caddy i Transporter, które trafiają na rynki całego świata.

d4190wq

Szef zakładu Volkswagena w poznańskim Antoninku, Dietmar Mnich, poinformował na konferencji prasowej, że koncern planuje rozwój fabryki i zwiększenie liczby produkowanych tu aut. Wiele jednak zależy od zakończenia negocjacji dotyczących zamknięcia ulicy oddzielającej teren obecnego zakładu od miejsca planowanej inwestycji.

- Plany są takie, by wyłączyć ul. Smołdzinowską i tam, gdzie dziś znajduje się parking, wybudować halę spawalni. Nie chcę zdradzać szczegółów na temat nowego, produkowanego w Poznaniu pojazdu, następcy samochodu Caddy, pewne jest jednak, że potrzebujemy powierzchni, by budować taki pojazd zgodnie ze standardami VW - powiedział Mnich.

Jak dodał, liczba produkowanych w Poznaniu samochodów cały czas rośnie. Obecnie każdego dnia w poznańskim zakładzie powstaje 720 pojazdów.
- Sprawdzamy, jakie mamy możliwości, by zwiększyć produkcję o 50-80 aut i zbliżyć się do wielkości 800 samochodów produkowanych dziennie - podsumował Dietmar Mnich.

W 2015 roku w Volkswagen Poznań wyprodukowano ponad 170,8 tys. pojazdów: przeszło 150,3 tys. egzemplarzy modelu Caddy i 20,4 tys. sztuk Transportera. Poznański zakład jest jedyną fabryką na świecie, w której powstaje to pierwsze auto.

d4190wq

Volkswagen Poznań jest obecnie największym pracodawcą w regionie, zatrudniającym w swoich zakładach ponad 8 tys. pracowników. W ciągu dwóch lat liczba ta ma przekroczyć 10 tys. Jest to związane z uruchomieniem w październiku w Białężycach k. Wrześni (Wielkopolskie) nowej fabryki koncernu, w której powstawać będą egzemplarze nowej generacji modelu Crafter.

Roczny wolumen produkcyjny nowej fabryki wynieść ma nawet 100 tys. aut. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,3 mld zł. Docelowo w fabryce zatrudnionych zostanie ok. 3 tys. osób. Praca będzie się odbywała na trzy zmiany. Trwa rekrutacja pracowników produkcji na drugą i trzecią zmianę.

W 2017 roku Volkswagen Poznań ma zatrudniać blisko 9,5 tys. osób, z tego ponad 2 tys. w zakładzie we Wrześni. Planowane zatrudnienie w 2018 roku przekroczy 10,3 tys., ponad 2,8 tys. pracowników stanowić będzie załoga nowej fabryki.

Dyrektor personalny poznańskiego zakładu, Nassia Zdravkova, poinformowała, że planowany wzrost zatrudnienia ma też dotyczyć miejsc pracy w dotychczasowych zakładach Volkswagen Poznań. Oprócz fabryki w dzielnicy Antoninek, do koncernu należy zlokalizowana w dzielnicy Wilda odlewnia oraz wybudowany w Swarzędzu zakład zabudów specjalnych.

Jak dodała, koncern nie ma żadnych problemów ze znalezieniem nowych pracowników.
- W tej chwili mamy w bazie danych kilka tysięcy chętnych do pracy. Na każde miejsce mamy ok. czterech kandydatów - powiedziała Zdravkova.

BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!

d4190wq

Podziel się opinią

Share

d4190wq

d4190wq