Trwa ładowanie...
21-08-2015 11:58

Volkswagen Golf Alltrack 2.0 TDI DSG 4Motion - pierwszy taki w historii

Volkswagen Golf Alltrack 2.0 TDI DSG 4Motion - pierwszy taki w historiiŹródło: Piotr Mokwiński
d1n48ni
d1n48ni

Ma o 20 milimetrów większy prześwit, seryjny napęd na cztery koła i mocne silniki o mocy od 110 do 184 koni mechanicznych. Bazuje na wersji Variant, ale został dodatkowo wyposażony w szereg osłon chroniących przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zdolności off-roadowe, jakich nie miał żaden Golf od początku lat 90. Czy w dobie crossoverów można wróżyć mu spektakularny sukces?

Mimo, że pierwsza generacja Golfa zadebiutowała w 1974, Volkswagen dopiero na początku lat 90., przy okazji debiutu trzeciego wcielenia, zdecydował się wprowadzić do sprzedaży rodzinnego Varianta. Auto osiągnęło spektakularny sukces, uchodząc w wielu kręgach jako wół roboczy z niezniszczalnym 1,9 TDI pod maską. Musieliśmy jednak czekać ponad 20 lat na pierwszą próbą wdrożenia do produkcji uniwersalnego kombi o znamionach auta o zwiększonych możliwościach off-roadowych. Mało kto natomiast pamięta, że blisko 30 lat temu na bazie popularnego kompaktu zbudowano odmianę Cross Country. Miała wszelkie cechy bestsellerowych dziś crossverów, ale wtedy nikt nie patrzył na ten samochód poważnie, wobec czego dość szybko wycofano go z oficjalnej oferty.

Biorąc po uwagę zainteresowanie i wyniki sprzedaży Passata Alltracka, Golf o tej samej nazwie ma spore szanse sukces. W stosunku do Varianta, oferuje identyczne wymiary nadwozia. Ma jednak o 22 mm zwiększony prześwit i szereg ochronnych dodatków zabezpieczających karoserię podczas przepraw przez błotne koleiny i piaszczyste dukty. To jednak osłony wykonane z tworzywa, więc należy ostrożnie podchodzić do tematu pokonywania wszelkiej maści przeszkód. Do tego dochodzą jeszcze srebrne lusterka boczne, relingi utrzymane w tym samym kolorze, a także podwójna końcówka układu wydechowego.

Wnętrze nie odbiega od bliźniaczego Varianta. Poza napisem 4Motion przy dźwigni zmiany biegów, reszta elementów pozostała bez zmian, a to dobra informacja, bo trudno wymagać czegoś więcej od dopracowanego przedziału pasażerskiego. Ciemną tonację plastików rozjaśniono poprzez zamontowanie wielu srebrnych akcentów. Pojawiła się aluminiowa podstopnica wraz z nakładkami na pedały, listwa biegnąca wzdłuż drzwi i kokpitu centralnego, a także wykończenie wokół zegarów ukrytych w tubach, panelu radioodtwarzacza oraz centrum zarządzania dwustrefową klimatyzacją automatyczną. Jakość wykorzystanych tworzyw to poziom wyznaczający standardy w segmencie samochodów kompaktowych.

Miejsca w dwóch rzędach jest pod dostatkiem. Zwłaszcza z tyłu wygodnie rozsiądą się osoby o wzroście do 185 centymetrów, a z tym problem miały wszystkie Golfy od pierwszej do piątej generacji. Bagażnik o pojemności 605 litrów zmieści wózek spacerowy, wanienkę i lodówkę turystyczną. Cieszy też obecność wielu gniazdek, w tym 12 i 230V.

d1n48ni

Alltrack waży blisko 1600 kilogramów, ma 175 mm prześwitu i 184-konny motor wysokoprężny w topowej specyfikacji silnikowej. Ta sama jednostka napędza także Golfa GTD, gdzie zaopatrzona w pakiet akustyczny brzmi niczym rasowe V8. W tym przypadku skutecznie ją wyciszono, sprzężono z dwusprzęgłowym, 6-stopniowym automatem i napędem na obie osie. Do setki VW przyspiesza w 7,8 sekundy i maksymalnie rozpędza się do 219 km/h. Nie brakuje też momentu obrotowego (380 Nm przy 1750 obr./min)
, co korzystnie wpływa na elastyczność w warunkach miejskich, jak i autostradowych. Kompaktowe kombi żwawo reaguje na polecenia kierowcy wydawane prawą nogą, natomiast poprzez precyzyjny układ kierowniczy wiernie oddaje aktualne położenie kół.

4Motion bazuje na sprzęgle Haldex 5 generacji. W optymalnych warunkach drogowych, całą moc przekazuje na przednie koła, jednak jeśli tylko wystąpi utrata przyczepności jednego z kół, błyskawicznie przenosi odpowiednią ilość momentu na tylną oś. Golfa wyposażono dodatkowo w elektroniczny mechanizm XDS+ działający na obu osiach. Przy szybkim pokonywaniu zakrętów przyhamowuje wewnętrzne koła, optymalizując tym samym tor jazdy. Na liście opcji znajdziemy też adaptacyjne zawieszenie. W trybie sportowym utwardza amortyzatory, natomiast po przełączeniu na Comfort, wyraźnie poprawi się wygoda pokonywania nierówności.

Alltrack dobrze czuje się nie tylko na drogach asfaltowych, lecz również w lekkim terenie. Nie przeszkadzają mu niskoprofilowe opony założone na 18-calowe, aluminiowe obręcze i 17,5-centymetrowy prześwit. Dojedzie wszędzie tam, gdzie większość crossoverów pokroju Opla Mokki, czy Mazdy CX-3. Jest przy tym bardziej funkcjonalny i komfortowy podczas codziennej eksploatacji.

107 190 złotych za podstawową wersję delikatnie uterenowionego Golfa to niemało, jednak dostajemy w tej kwocie 1,6 TDI (110 KM i 12,1 sekundy do 100 km/h), napęd na cztery koła i aluminiowe siedemnastki. Chcąc cieszyć się lepszą dynamiką, warto dopłacić 10 tysięcy i wybierać pomiędzy 2,0 TDI (150 KM) i 1,8 TSI (180 KM). Flagowa specyfikacja widoczna na zdjęciach połączona z najmocniejszym dieslem i niemal kompletną listą dodatków została wyceniona na 170 tysięcy złotych.

d1n48ni

Piotr Mokwiński//wg/moto.wp.pl

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj