Trwa ładowanie...
21-07-2014 07:24

Volkswagen chce przejąć Fiata?

Volkswagen chce przejąć Fiata?Źródło: zdjęcie producenta
dtyzznq
dtyzznq

Pozycja niemieckich koncernów w motoryzacyjnym świecie jest nie do pominięcia. Zajmują one czołowe miejsca pod względem sprzedaży samochodów na świecie. Co więcej, to właśnie do przedsiębiorstw znad Renu należy obecnie wiele europejskich marek. Czyżby nadszedł czas na kolejne przejęcie? Tym razem byłoby to zdarzenie o ogromnej skali.

Niemieckie czasopismo Manager Magazine twierdzi, że Volkswagen przygotowuje się do przejęcia marki Fiat. Dla włoskiego koncernu, który sam posiada imponujący wachlarz marek europejskich i amerykańskich, miałoby to oznaczać pewne korzyści. W ten sposób koncern pozbyłby się marki, która od lat nie przynosi satysfakcjonujących wyników finansowych i skoncentrował środki na rozwoju tych, które dają nadzieję na sukces. Mowa tu przede wszystkim o Ferrari. Jakie korzyści miałby odnieść z tej transakcji Volkswagen?

Niemiecka firma pragnie osiągnąć pozycję największego producenta samochodów na świecie. Z Fiatem w portfolio osiągnięcie tego celu mogłoby się znacznie przybliżyć. W Europie Niemcy zwiększyliby swój udział w sprzedaży samochodów małych i dostawczych, ale przede wszystkim wzmocniliby się w Ameryce Północnej dzięki przejęciu „w pakiecie” Chryslera.

Transakcja jest możliwa z ekonomicznego punktu widzenia. Wartość Volkswagena szacuje się obecnie na 88 miliardów euro, z czego 18 miliardów to zdeponowana gotówka, podczas gdy Fiata wycenia się na 9,9 miliarda – informuje Automotive News Europe. Pozostaje jednak pytanie, czy byłaby sensowna. Z jednej strony perspektywy rozwoju Fiata przedstawione przez Sergio Marcione w maju 2015 nie napawają optymizmem - pierwsza naprawdę istotna premiera, następna modelu Punto, ma być przedstawiona dopiero w 2016 roku. Z drugiej jednak strony Włosi już nie raz udowadniali swój potencjał; ich dziełem jest chociażby silnik system Common Rail obecnie powszechnie stosowany w silnikach Diesla.

Zarówno Fiat jak i Volkswagen zaprzeczyły planom połączenia tych firm. Niektórzy eksperci są jednak zdania, że Volskwagen może być zainteresowany przejęciem nie tyle całego koncernu, ile marki Alfa Romeo lub Magneti Marelli, dostarczającej samochodom Fiata rozwiązań technicznych i osprzętu.

tb, moto.wp.pl

dtyzznq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtyzznq
Więcej tematów