Vespa Primavera Batik łączy zachód ze wschodem
Skutery kojarzą mi się z dwoma miejscami na świecie - Włochami i Azją Południowo-Wschodnia. Dlatego też nowa edycja specjalna Vespy nie powinna dziwić. Batik to indonezyjska metoda kolorowania tkanin, która pozwala na uzyskanie wyjątkowych wzorów.
Vespa Primavera sama w sobie jest modelem, który sięga korzeniami głęboko do historii motoryzacji. Tej typowo włoskiej motoryzacji. W końcu klasycznie wyglądające skutery do dziś są symbolem miast Italii. Z drugiej strony skutery też kojarzą się z Azją. Są tak popularne, że nawet turyści odwiedzający Tajlandię czy Bali często wypożyczają takie jednoślady, aby móc zwiedzać okolicę. Nie powinno więc dziwić, że Vespa stworzyła edycję specjalną Batik, która jest ozdobiona wzorami charakterystycznymi dla pochodzących z Indonezji tkanin.
Batik to tradycyjna, sięgająca XII w. i pochodząca z Jawy metoda barwienia tkanin poprzez nakładanie wosku. za jego pomocą maluje się wzory, a następnie tak zabezpieczony materiał moczy w barwniku.
Oryginalnie takie tkaniny trafiały tylko do najzamożniejszych, a z czasem stały się symbolem całej Indonezji i pozostają nim do dziś. Batik dotarł do Europy w XIX w., a jego wzory uważane są za jedną z inspiracji dla stylu Art Nouveau. Stał się pewnego rodzaju połączeniem wschodu z zachodem i wglądem w orientalną dla Europejczyków kulturę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Test: Audi R8 - pożegnanie króla
Edycja specjalna Vespy Primavery jest więc swojego rodzaju odpowiedzią udzieloną sporo przeszło wiek później. Jest też po prostu ciekawym połączenie stylów. W końcu w przypadku Vespy chodzi o wygląd, a zestawienie włoskiego skutera z indonezyjskimi wzorami wygląda naprawdę dobrze.