Używane części samochodowe - czy rzeczywiście opłaca się je wybierać?
Według szacunków firmy Samar, zajmującej się badaniem rynku motoryzacyjnego, w Polsce zarejestrowanych jest prawie 15 milionów samochodów osobowych. Kierowcy najczęściej dbają o jak najdłuższe eksploatowanie swoich pojazdów. A że samochody często się psują, rynek części zamiennych kwitnie. Można je kupić w internecie, u mechanika, w sklepach motoryzacyjnych, od prywatnych sprzedawców. Jak się w tym wszystkim nie pogubić, a przede wszystkim nie przepłacać? Sprawdźmy.
Podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie każdy kierowca stojący przed perspektywą naprawy auta, brzmi: czy koniecznie muszę kupić nowe i oryginalne części? Może wystarczą części używane albo zamienniki? Czy to jest bezpieczne? Co w takim przypadku z rękojmią, wymianą lub prawem zwrotu?
Nowe, czy używane?
Jeśli samochód jest stosunkowo nowy, lepiej jest wybierać części nowe. Dla nie najnowszych modeli opcja ta jest dla wielu kierowców za droga. Wartość samochodu maleje, a nowe części zamienne mają cenę, która albo utrzymuje się na tym samym poziomie, albo nawet rośnie, gdy mamy do czynienia z wysokim kursem euro. Koszt zakupu nowych części nie odpowiada więc wartości samochodu. Stąd też wielu kierowców sięga po dużo tańsze, używane części samochodowe.
Gdzie kupować?
Jakość używanych części nie budzi wątpliwości, o ile oczywiście kupujemy części ze sprawdzonego źródła. Kupowanie używanych części samochodowych od prywatnych oferentów w internecie może być ryzykowne. To transakcja prywatna, bez rękojmi i prawa zwrotu. Części najczęściej pochodzą ze tzw. szrotu i od razu bez regeneracji trafiają na rynek. Takie transakcje mogą kusić ceną, ale w finale może się to okazać droga inwestycja. Zabawę w wyszukiwanie internetowych okazji można polecić tylko tym kierowcom, którzy znają się na samochodach i nie kupią przysłowiowego kota w worku.
Mechanik czy sieć?
Kiedy już została podjęta decyzja o zakupie części, powstaje pytanie, gdzie jej szukać. Najprościej oczywiście u mechanika, który od razu zlikwiduje usterkę. To wygodne rozwiązanie, ale wcale nie najtańsze. Pamiętajmy również o tym, że część trzeba perfekcyjnie dopasować do auta. Jak to zrobić? Wyszukiwanie warsztatów i porównywanie cen potrafi zająć naprawdę sporo czasu. Szybciej i pewniej jest skorzystać z portali internetowych. Tym bardziej, że wiele z nich obok części nowych, oferuje również używane: Wychodzimy z założenia, że używane części do auta muszą być profesjonalnie dobrane, dlatego też kładziemy nacisk na kontakt telefoniczny. Klienci kontaktują się z nami przez infolinię, zgłaszają zapotrzebowanie na daną część używaną, a my za wszelką cenę staramy się ją zdobyć. Zanim jednak to nastąpi, nasi specjaliści na podstawie rozmów z klientem określają, o jaka część chodzi – najważniejsze przecież jest, by wyeliminować pomyłki, nie powodować opóźnień i uniknąć odsyłania niepasującej części – mówi Piotr
Kubica z czesci24.pl.
Jak kupować części online?
Piotr Kubica podkreśla, że zakupy online używanych części można sobie ułatwić stosując:
- wyszukiwanie części po marce, modelu i roczniku auta,
- wyszukiwanie podzespołów po numerze VIN samochodu,
- dobieranie części na podstawie numerów na zdemontowanych podzespołach.
Przy zakupach w Internecie warto dodatkowo się upewnić, czy zamawiana część jest na pewno tą, która będzie pasowała do samochodu. Konieczność odesłania towaru generuje dodatkowe koszty i wydłuża czas, w którym samochód nie jest w pełni sprawny. Większość sprzedawców nie przyjmuje zwrotów, jeśli część nosi ślady montażu, więc niezbędny jest zakup kolejnego artykułu, albo wręcz poniesienie kosztów naprawy usterki, która powstała po zamontowaniu niewłaściwej części.
I tu znowu dochodzimy do przewagi profesjonalnych portali, które oferują również używane części. Dział obsługi klienta na pewno oceni prawidłowość zakupu i ewentualnie zasugeruje zakup innej, bardziej odpowiedniej części.
*Jak kupować używane części zamienne? *
Nie ma żadnego ryzyka przy zakupie drobnych detali jak: obudowy filtrów powietrza, osłon, nietypowych przewodów gumowych. Czujność powinniśmy zaostrzyć, kupując elementy układu hamulcowego, czy części zawieszenia. W grę wchodzi przecież nasze bezpieczeństwo. Stosunkowo opłacalny jest zakup używanych czujników, pomp, nietypowych amortyzatorów, półosi, przekładni kierowniczych, alternatorów czy rozruszników. Choć dużo zależy od stanu, w jakim jest część, to generalnie jest to zakup bez ryzyka. Podobnie szyby tylne i boczne, które szybko się nie zużywają. W przypadku przednich trzeba zachować ostrożność, bo mogą być zmatowiałe lub porysowane. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku lamp. Przednie są dużo bardziej wyeksploatowane, więc lepiej kupić nowe. Przy tylnych reflektorach używane części to znakomita decyzja. Godny polecenia jest także zakup elementów blacharskich w dobrym stanie, nawet jeśli wymagają trochę szpachlowania, czy odświeżenia.
Kupno używanych części samochodowych pozwala zaoszczędzić spore pieniądze. Dodatkowo oszczędzane są zasoby energii i półproduktów, które są niezbędne, by mogły być wyprodukowane nowe części samochodowe. Aspekt środowiskowy może nie jest jeszcze głównym kryterium wyboru, ale nie da się ukryć, że im więcej przedmiotów – zwłaszcza trudnych w utylizacji – będzie miało drugie życie, tym wolniej będą rosły góry śmieci. To taka mała dodatkowa satysfakcja dla wszystkich, którzy na co dzień segregują śmieci, nie wyrzucają jedzenia, czy dbają o rozsądne zużycie wody. Biegli w motoryzacji mogą traktować zakupy używanych części samochodowych trochę w kategoriach zabawy i polowania na okazję. Amatorom w trosce o stan auta i zasoby portfela polecamy korzystać ze sprawdzonych portali internetowych.