Uważaj podczas deszczu na drodze
W czasie deszczu liczba wypadków wzrasta o 35 - 182 proc. Szczególnie niebezpieczna jest pierwsza godzina od rozpoczęcia opadów. Na szczęście świadomość kierowców jest coraz większa.
Nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn, obok rodzaju nawierzchni i zbyt małej głębokości bieżnika opon, wpadania samochodów w poślizg na mokrej drodze. Najlepiej w bezpiecznych warunkach trenować wyjście z poślizgu, gdyż dzięki temu podczas realnej jazdy wykonuje się takie manewry automatycznie.
Pierwszym symptomem akwaplaningu jest uczucie luzu w kierownicy. W takiej sytuacji przede wszystkim nie wolno nagle hamować ani kręcić kierownicą. Gdy zablokują się tylne koła należy wykonać kontrę i zdecydowanie dodać gazu, aby zapobiec obróceniu się pojazdu. Nie wolno naciskać na hamulec, gdyż spowoduje to pogłębienie się nadsterowności. Gdy dojdzie do utraty przyczepności kół przednich należy natomiast zdjąć nogę z gazu i wyprostować tor jazdy.
W zależności od natężenia i czasu trwania opadów deszczu dochodzi również do ograniczenia widoczności. Gdy są one intensywne kierowca widzi drogę jedynie na 50 metrów. Sprawne wycieraczki i niezużyte pióra to podstawa podczas jazdy o każdej porze roku, lecz jesienią i zimą w szczególności.
W takich warunkach pogodowych wzrasta też wilgotność powietrza, co może powodować osadzanie się pary na szybach. Nawiew ciepłego powietrza skierowany na przednią oraz boczne szyby pomoże skutecznie je oczyścić. Podobny efekt uzyskamy uruchamiając na chwilę klimatyzację. Powietrze musi pochodzić z zewnątrz, a nie krążyć wokół auta. Gdy auto jest zaparkowane, najlepiej uchylić okno, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci.
W czasie lub zaraz po intensywnych opadach kierowcy powinni szczególnie uważać na mijane pojazdy, przede wszystkim ciężarówki, które rozpryskując wodę dodatkowo ograniczają widoczność. Woda na jezdni działa też jak lustro, które może oślepiać kierowców podczas jazdy nocą, odbijając światła nadjeżdżającego samochodu.
Źródło: Szkoła Jazdy Renault
/ll