Trwa ładowanie...
d4e6iw5

Ustawa o nowych punktach egzaminacyjnych u prezydenta

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ustawa o nowych punktach egzaminacyjnych u prezydenta
(PAP/Piotr Polak)
d4e6iw5

Na biurko prezydenta trafi nowela ustawy o kierujących pojazdami, która rozszerza możliwość przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy w miastach, w których organem wykonawczym jest prezydent. Będzie w nich można zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii A i B.

Miałaby być to jednak tylko możliwość, a nie obowiązek tworzenia nowych punktów egzaminacyjnych. Decyzję w tej sprawie podejmowaliby marszałkowie województw. W piątek Sejm przyjął poprawkę Senatu, na mocy której egzamin państwowy na prawo jazdy można byłoby zdawać także w miastach wskazanych przez sejmik województwa na wniosek marszałka województwa. Poparło ją 436 posłów, przeciwko opowiedziało się trzech, a dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz, aby ustawa weszła w życie, musi jeszcze ją podpisać prezydent.

Obecnie egzamin na prawo jazdy można zdawać jedynie w miastach na prawach powiatu. Tymczasem - jak wskazano w uzasadnieniu projektu - z racji na przyjęte w 1998 r. kryterium uzyskania praw powiatu (b. stolica województwa), miasta na prawach powiatu często liczą mniej mieszkańców niż miasta pozbawione tego statusu. Przykładem może być liczące 45 000 mieszkańców Krosno (posiadające prawa powiatu), w którym możliwe jest zdawanie egzaminu na prawo jazdy. Możliwości takiej nie mają natomiast mieszkańcy znacznie większego Ełku, Inowrocławia czy Głogowa. Ustawa ma doprowadzić do zmniejszenia korków i natłoku samochodów szkół jazdy na ulicach miast, w których istnieją obecnie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, a z drugiej strony wpłynie korzystnie na dostępność egzaminu na prawo jazdy dla mieszkańców miast 50-70-tysięcznych, ale też dla sąsiadujących z nimi gmin wiejskich.

d4e6iw5

Ze statystyk przygotowanych przez Biuro Analiz Sejmowych wynika, że w Polsce istnieje ograniczona, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, dostępność ośrodków zdawania egzaminów na prawo jazdy. Dla przykładu w Holandii jeden ośrodek egzaminacyjny dostępny jest dla 300 000 mieszkańców, w Wielkiej Brytanii dla 150 000 mieszkańców, w Irlandii dla 90 000 mieszkańców, a w Polsce jeden ośrodek egzaminacyjny obsługuje ok. 700 000 mieszkańców.

Potrenuj przed egzaminem! Najwięcej testów na prawo jazdy w sieci!

d4e6iw5

Podziel się opinią

Share
d4e6iw5
d4e6iw5
Więcej tematów