Trwa ładowanie...
d3jmfxi
d3jmfxi

Ustaw prawidłowo lusterka i często w nie spoglądaj

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3jmfxi

Prawidłowe ustawienie lusterek ma istotny wpływ na bezpieczeństwo - od tego zależy, czy kierowca będzie mógł dokładnie obserwować sytuację na drodze.

Ważne, aby w ich ustawieniu wykazywać się starannością oraz w pełni korzystać z możliwości, jakie dają. - Widoczne w lusterkach obrazy nie mogą się zbytnio nakładać, a martwe pola muszą być jak najmniejsze. Trzeba także pamiętać, że każda zmiana ustawienia fotela wymaga korekty położenia lusterek - mówi Zbigniew Weseli ze Szkoły Jazdy Renault.

Najłatwiej jest ustawić lusterko wsteczne - kierowca musi w nim widzieć tylko tylną szybę auta. Jeśli lusterko jest wyposażone w taką funkcję to można je przestawić w tryb jazdy nocnej, co ograniczy ryzyko oślepienia. Ważne jednak, by w dzień przywrócić poprzednie ustawienie.

(fot. materiały prasowe)

Ustawiając lusterka boczne należy pamiętać o prostej zasadzie: w tych lusterkach powinniśmy widzieć niewielką część naszego pojazdu (np. tylną klamkę) i jak największą przestrzeń za naszym pojazdem. W ten sposób minimalizujemy martwe pola, jednocześnie posiadając punkt odniesienia w stosunku do innych pojazdów. Jest to ważne ze względu na przekłamanie odległości, jakie występuje w większości lusterek.

d3jmfxi

Nie wystarczy jednak prawidłowe ustawienie lusterek. Należy jeszcze z nich korzystać. Istotne jest, aby jak najwcześniej w procesie nauki jazdy wypracowywać odruchy spoglądania w lusterka przed wykonaniem manewru. Jeżeli kierowca nie został tego nauczony, musi sam, świadomie zacząć w pełni wykorzystywać możliwości lusterek i w ten sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

ll/moto.wp.pl

Akcesoria samochodowe. Duży wybór, atrakcyjne ceny. Zobacz oferty!

d3jmfxi

Podziel się opinią

Share

d3jmfxi

d3jmfxi