Trwa ładowanie...
20-11-2013 11:38

Uprawnienia straży miejskiej wobec kierowców

Uprawnienia straży miejskiej wobec kierowcówŹródło: PAP/Andrzej Grygiel
d4jdngl
d4jdngl

Uprawnienia w zakresie kontroli drogowej kierowców posiadają nie tylko policja, ale też straże gminne i miejskie. Czego te służby mogą żądać od zmotoryzowanych?

Początki współczesnej straży miejskiej w Polsce sięgają 1991 r. Instytucję tę powołano w celu utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa. Straż miejska podlega lokalnemu samorządowi a nie władzy centralnej i ma w porównaniu z policją bardziej ograniczone uprawnienia. Wielu kierowców przekonało się jednak, że nawet te mniejsze prawa mogą nieźle dać po kieszeni. O tym, na co pozwolić sobie może straż miejska, mówią przepisy zawarte w Kodeksie Drogowym. Możliwości jest całkiem sporo.

Strażnicy mogą wykonać kontrolę ruchu drogowego wobec określonych uczestników ruchu. Musi się z nią liczyć kierowcy, którzy mimo stosownego znaku nie stosują się do zakazu ruchu w obu kierunkach a także ci, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego i zostało to uchwycone przez urządzenia rejestrujące. Kontrola czeka również osoby, które naruszają przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Straż miejska w wymienionych wyżej przypadkach jest uprawniona nie tylko do zatrzymania pojazdu, ale też do sprawdzenia dokumentów wymaganych do jego kierowania. Strażnicy mogą używać urządzeń rejestrujących. Jest tu jednak pewien haczyk - jeżeli jest ono umieszczone w pojeździe, to w trakcie pracy pojazd taki nie może znajdować się w ruchu. W tym kontekście istotne jest też swoiste "uprawnienie informacyjne", straż może bowiem żądać od właściciela lub posiadacza pojazdu wskazania, komu powierzył on pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

d4jdngl

To nie koniec - straż miejska posiada uprawnienia do legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu. Warto pamiętać, że straż może wydawać wiążące polecenia osobom, które spowodowały przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj