Upał a praca kierowcy - kiedy można odmówić wykonania kursu?
Praca kierowcy zawodowego nie należy do najłatwiejszych. Utrzymywanie skupienia przez wiele godzin to poważne wyzwanie, zwłaszcza, kiedy z nieba leje się żar. W jakich sytuacjach szofer może odmówić wykonania kursu?
Jeśli temperatura w miejscu, gdzie ma być wykonywana praca, przekracza 28 stopni, to pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia zimnych napojów pracownikom. Przepisy BHP nie precyzują konkretnej wartości temperatury w miejscu pracy, która całkowicie uniemożliwia jej wykonywanie.
Jeśli natomiast w kabinie auta temperatura jest wysoka, a kierowca ma przeciwskazania medyczne do pracy w wysokiej temperaturze (np. choroby serca lub choroby układu krążenia), to może sobie zrobić dzień wolny. Jedynym obowiązkiem takiego pracownika jest uzasadnienie przełożonemu, że wysoka temperatura zagraża jego bezpieczeństwu.
Są także inne przesłanki, które pozwalają na odmówienie pracodawcy. Chodzi tu np. o sytuację, w której jakiekolwiek parametry auta odbiegają od zaleceń producenta.
W dobie wysokich dziennych temperatur warto wiedzieć, że niesprawny lub nieregularnie serwisowany układ klimatyzacji również może być powodem do uzasadnienia niewykonania kursu.
Jeśli producent auta lub systemu chłodzącego wnętrze zaleca serwisowanie lub odgrzybianie układu raz na 12 lub raz na 24 miesiące, a osoba zarządzająca flotą samochodów nie dotrzymuje terminów, to pracownik również może odmówić wykonania kursu danym autem.
Wszystko dlatego, że niesprawny, nieszczelny lub nieserwisowany układ klimatyzacji może powodować poważne choroby. Dla przykładu, w klimatyzacji potrafią się rozwinąć drobnoustroje powodujące legionellozę, a choroba ta może doprowadzić nawet do śmierci.
Oprócz tego, niesprawna i nieczyszczona klimatyzacja może wywołać alergie, podrażnenia i zapalenia układu oddechowego.
O awariach i prawidłowym użytkowaniu układu klimatyzacji można przeczytać w naszych poradnikach.