Trwa ładowanie...
d1mas1o
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

UE daje Polsce zielone światło ws. odliczeń VAT od aut z "kratką"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
UE daje Polsce zielone światło ws. odliczeń VAT od aut z "kratką"
(zdjęcie producenta)
d1mas1o

Kraje UE dały Polsce zielone światło ws. zmiany limitu odliczeń VAT-u dla samochodów "z kratką", które są używane zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Posiadacze takich aut będą mogli odliczyć 50 proc. VAT-u, po zmianie przepisów w Polsce. Taki limit odliczenia VAT-u (50 proc.) będzie obowiązywać w przypadku samochodów do 3 500 kg i będzie obejmować wydatki na zakup, sprowadzenie i leasing samochodu, a także wydatki eksploatacyjne na paliwo, czy naprawę. Takie ograniczenie nie będzie obowiązywać samochodów cięższych niż 3 500 kg oraz z większą liczbą siedzeń niż dziewięć.

Zgodnie z opublikowaną w środę decyzją unijnych ministrów ds. europejskich, Polska będzie mogła stosować 50-proc. limit w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2016 r. Najpierw jednak Polska musi wdrożyć nowe przepisy.

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami, w Polsce można odliczać VAT - w przypadku samochodów o wadze do 3 500 kg wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych - do 60 proc. i kwoty 6 000 złotych. Oznacza to możliwość odliczenia 60 proc. kwoty VAT zawartej w fakturze, ale nie więcej niż 6 000 zł. Po zmianach będzie to 50 proc. kwoty VAT zawartej w fakturze.

d1mas1o

Polska wystąpiła do UE o stały procent limitu odliczeń VAT w takich przypadkach, by uprościć rozliczenia podatkowe i by nie trzeba było opodatkowywać prywatnego użytku takich samochodów. O decyzji ministrów wcześniej poinformował portal RMF24.

Szukasz niedrogiego prostownika? Kliknij i zobacz najpopularniejsze oferty na Allegro!

d1mas1o

Podziel się opinią

Share

d1mas1o

d1mas1o