Trwa ładowanie...
wiadomości
15-07-2014 15:33

Uchylanie mandatów wystawionych w oparciu o niekonstytucyjne prawo

Uchylanie mandatów wystawionych w oparciu o niekonstytucyjne prawoŹródło: PAP/Darek Delmanowicz
d4jdngl
d4jdngl

Pozbawienie osoby ukaranej mandatem możliwości starania się o uchylenie tego mandatu - jeśli wydano go na podstawie przepisu, który został uznany za niekonstytucyjny - narusza prawo - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Przepis kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia zaskarżył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich. Na wtorkowej rozprawie o uznanie zaskarżonego przepisu za niekonstytucyjny wnosił też przedstawiciel Sejmu i Prokuratora Generalnego.

Jak mówiła na rozprawie przedstawicielka RPO Marta Kolendowska-Matejczuk, Rzecznik dostrzegł problem prawny w związku ze skargami, jakie do niego napływały od osób ukaranych mandatami za wykroczenia, które nie mogły doprowadzić do uchylenia tych mandatów, gdy okazało się, że przepis prawa - będący podstawą mandatu - został uchylony przez TK (nie podano, jakie były to sprawy). Okazało się, że o ile można wznowić postępowania w sprawach zakończonych prawomocnie orzeczeniem sądu lub decyzją administracyjną, to w sprawach wykroczeniowych zakończonych mandatem takiej możliwości prawnej nie ma.

RPO w swej skardze uznał więc, że zakres możliwości uchylenia mandatu przewidziany w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia jest zbyt wąski, jeśli nie przewiduje możliwości wznowienia postępowania przez osobę ukaraną mandatem wydanym na mocy niekonstytucyjnego przepisu.

"Prawodawca nie przewidział mechanizmu uchylenia prawomocnego mandatu karnego w oparciu o przesłankę z konstytucji. Ponadto specyfika postępowania mandatowego oraz zasady nabycia przez mandat karny cechy prawomocności powodowały, że ukaranemu nie mogły przysługiwać środki odwoławcze takie jak apelacja i zażalenie. W orzecznictwie sądowym trafnie zaś podkreśla się, że uchylenie prawomocnego mandatu nie jest możliwie w trybie nadzoru nad postępowaniem mandatowym" - podkreślał w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia TK Stanisław Rymar.

Wyrok jest ostateczny i wejdzie w życie z chwilą opublikowania go w dzienniku ustaw. O nieodraczanie wyroku apelował do TK prokurator Wojciech Sadrakuła z Prokuratury Generalnej. Jak mówił, to powinno zmobilizować parlament do jak najszybszego dostosowania prawa do wydanego orzeczenia TK.

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj