Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie motocykla – wszystko, co warto wiedzieć

Wbrew pozorom ubezpieczenia komunikacyjne to produkty, które nie są przeznaczone tylko dla samochodów. W tym tekście przedstawimy Ci najważniejsze kwestie związane z ubezpieczeniem OC i AC motocykla.

Share
Ubezpieczenie motocykla – wszystko, co warto wiedziećUbezpieczenie motocykla – wszystko, co warto wiedziećŹródło: Pexels
d3whprv

Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe?

Jeśli chodzi o konieczność wykupienia ubezpieczenia OC dla motocykla, to zasady są takie same jak dla samochodów osobowych. Co to oznacza? Otóż każdy właściciel zarejestrowanego motocykla ma obowiązek wykupić polisę OC i w ten sposób uchronić się przed finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń drogowych. Co do zasady nie ma wyjątków od przepisów nakazujących objęcie ubezpieczeniem motocykla. Poznaj lepiej ubezpieczenie motocykla https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-na-motocykl/

Brak OC dla motocykla – ile wynosi kara?

Zgodnie z obowiązkowym charakterem ubezpieczenia OC dla motocykli, ustawodawca przewidział karę dla kierowców, którzy nie wykupili polisy. Wysokość grzywny jest ściśle powiązana z okresem, w jakim pojazd nie był objęty ochroną. W roku 2021 opłaty za brak OC dla motocykla wynoszą:

·      do 3 dni – 190 zł,

d3whprv

·      od 4 do 14 dni – 470 zł,

·      powyżej 14 dni – 930 zł.

Kara finansowa to jednak nie jest jedyny powód, dla którego powinieneś wykupić ubezpieczenie OC. W przypadku, gdy nie będziesz posiadać ważnej polisy i spowodujesz wypadek, ubezpieczyciel nie wypłaci poszkodowanym rekompensat. W takiej sytuacji wszelkie koszty przejdą na Ciebie.

Co wpływa na koszt składki OC dla motocykla?

Podobnie, jak w przypadku samochodów wysokość składki ubezpieczeniowej dla motocykla jest ściśle zależna od kilka elementów. Najważniejsze z nich to:

d3whprv

·      wiek kierowcy,

·      Stan cywilny,

·      dzietność,

·      miejsce zamieszkania,

·      marka i model pojazdu,

·      pojemność silnika,

·      historia ubezpieczeniowa,

·      przebieg.

d3whprv

Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie OC?

Niezmiennie najlepszym miejscem na zakup ubezpieczenia OC dla motocykla jest Internet. W sieci znajdziesz wiele ogólnodostępnych i co najważniejsze darmowych kalkulatorów i porównywarek. Wystarczy tylko, że umieścisz w specjalnym formularzu dane dotyczące Ciebie i motocykla, który ma zostać objęty polisą, by po chwili uzyskać dostęp do listy najlepszych ofert. Pamiętaj też, że ceny ubezpieczeń kupionych online niejednokrotnie są niższe niż to, co możesz uzyskać w stacjonarnych biurach lub poprzez infolinie. Właśnie z tego powodu warto, żebyś zainteresował się zakupami polisy online. To się naprawdę opłaca. Dowiedz się więcej na porównywarce ubezpieczeń komunikacyjnych: https://najtaniejuagenta.pl/.

A co z innymi ubezpieczeniami?

OC ze względu na swój obowiązkowy charakter jest najpopularniejszą polisą komunikacyjną, ale warto też wspomnieć o ubezpieczeniu AC. Jest to bardzo skuteczny produkt, który zagwarantuje ochronę zarówno Tobie, jak i motocyklowi. W razie kradzieży, dewastacji lub działania sił przyrody otrzymasz stosowne odszkodowanie.

Czytaj OWU

Zanim wybierzesz konkretną ofertę OC i AC zajrzyj do OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. W tym dokumencie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o zakresie swojej polisy oraz tym, na jaką pomoc możesz liczyć w razie sytuacji kryzysowej. W OWU powinny zostać również zapisane warunki wyłączenia o odpowiedzialności, które sprawiają, że ubezpieczyciel może odmówić pomocy. Częstym powodem wyłączenia jest prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.

Nie kupuj bez zastanowienia

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych lubi wywierać presję na swoich klientach i przedstawiać swoją ofertę w taki sposób, jakby była jedyną słuszną. Pamiętaj, że ubezpieczenie komunikacyjne jest bardzo ważne i powinieneś wybrać je po wcześniejszym zastanowieniu. Przeanalizuj wszystkie oferty i sprawdź, która najlepiej do Ciebie pasuje.

d3whprv

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pomimo kar finansowych wielu kierowców wciąż próbuje oszukać system i ominąć obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC dla swojego motocykla. Jest to bardzo ryzykowna praktyka, ponieważ prędzej, czy później prawda wyjdzie na jaw. W końcu każdy zostaje zatrzymany do kontroli drogowej, a wtedy już nie ma odwrotu. Jeśli więc chcesz uniknąć konsekwencji, wykup polisę OC i zyskać pewność, że w razie potrzeby otrzymasz należną pomoc.

Artykuł sponsorowany
d3whprv
d3whprv
d3whprv
Więcej tematów