Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
oc
08-12-2015 10:55

Ubezpiecz samochód, bo zapłacisz co najmniej 4000 złotych!

Artykuł sponsorowany
Ubezpiecz samochód, bo zapłacisz co najmniej 4000 złotych!Źródło: materiały prasowe
d6y8xdh
d6y8xdh

Powoli możemy zacząć zastanawiać się nad noworocznymi postanowieniami – tym, co chcielibyśmy zmienić w 2016 roku. Jednym z nich może być założenie, że w nowym roku nie zapłacimy żadnej niepotrzebnej kary, nie nadwyrężając portfela, zwłaszcza jeżeli chodzi o karę za brak ubezpieczenia komunikacyjnego OC, która wzrośnie w 2016.

Wzrost kar za brak ubezpieczenia samochodowego OC jest związany z ustaleniem nowej wysokości minimalnej płacy krajowej, która w 2016 roku będzie wynosiła 1850 zł brutto. Na jej podstawie obliczane są kary dla właścicieli samochodów, którzy nie posiadają ważnego OC – nawet przez zaledwie kilka dni. W przyszłym roku kary wzrosną o ok. 6%.

Od czego zależy kara za brak OC? Ile będzie wynosiła w 2016?

Stawki są naliczane w zależności od dwóch czynników:

długości przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC – odpowiednio limity wynoszą do 3 dni bez ważnego OC, od 4 do 14 dni i powyżej 14 dni, posiadanego pojazdu – najwięcej zapłaci właściciel samochodu ciężarowego, ciągnika samochodowego i autobusu, a najmniej – właściciel motocykla lub motoroweru.

Chociaż corocznie (3 stycznia każdego roku) Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przedstawia oficjalnie wysokość kar za brak OC, już teraz możemy sprawdzić, ile będą wynosiły w przyszłym roku.

(fot. materiały prasowe)
Źródło: (fot. materiały prasowe)

Jak są obliczane powyższe kary? Jak możemy przeczytać na stronie Rzecznika Finansowego, jeżeli kierowca jeździ samochodem ciężarowym powyżej 14 dni bez OC, zapłaci trzykrotność minimalnego wynagrodzenia na rok 2016; samochodem osobowym – dwukrotność owej pensji minimalnej, a jeśli osoba porusza się motocyklem lub innym pojazdem, zapłaci 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość kar maleje odpowiednio o 50% i 80% w zależności od długości okresu bez OC.

d6y8xdh

Trzeba jednak pamiętać, że kara zostanie naliczona nawet w sytuacji, kiedy nie poruszamy się nieubezpieczonym samochodem – wypadek może zdarzyć się podczas wsiadania do niego lub wysiadania, dlatego nawet jeżeli pojazd będzie stał przez dwa tygodnie w garażu i przez ten czas nie zakupimy polisy OC, zapłacimy karę.

Jeżeli spowodujesz wypadek bez ważnego OC, zapłacisz jeszcze więcej!

Oczywiście nie wzrośnie sama kara naliczana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale nieubezpieczony kierowca powinien pamiętać, że w razie spowodowania wypadku będzie musiał wyłożyć z własnej kieszeni odszkodowanie dla poszkodowanej osoby trzeciej. W zasadzie – będzie musiał je zwrócić UFG, który wcześniej pokryje koszty wyrządzonych przez sprawcę szkód, a następnie na zasadzie regresu zwróci się do sprawcy o zwrot pieniędzy.

Czy mogę nie zapłacić kary za brak OC?

Jest to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. UFG może umorzyć karę w całości lub części, a także rozłożyć ją na raty, jeżeli nieubezpieczony znajduje się w trudnej sytuacji majątkowej, materialnej lub życiowej. Dlatego, skoro już wiesz, ile możesz zapłacić za brak ważnego ubezpieczenia samochodowego, skorzystaj np. z kalkulatora OC i dowiedz się, jaka jest dla Ciebie najtańsza polisa komunikacyjna OC.

Artykuł sponsorowany
d6y8xdh

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj