Trwa ładowanie...
d3u1ba6

Uber zostanie hegemonem przewozów taksówkowych?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uber zostanie hegemonem przewozów taksówkowych?
(zdjęcie producenta)
d3u1ba6

Amerykańska firma specjalizująca się w przewozie osób na krótkich dystansach niemal od chwili swego powstania budzi kontrowersje. Zwłaszcza wśród firm taksówkowych, z którymi na większości rynków ostro rywalizuje. Teraz media donoszą o kontrakcie, jaki Uber miałby podpisać z niemieckim koncernem Daimler. Uber zamówił ponoć 100 tys. Mercedesów klasy S o wartości 9,6 mld. dolarów.

Chociaż brzmi to nierealnie i najprawdopodobniej jest pogłoską wynikającą z realnych negocjacji oraz rozmów pomiędzy Uberem, a producentami samochodów, to pokazuje z jakim rozmachem i determinacją spółka chce zawładnąć światowym rynkiem. Powszechnie wiadome jest, że firma mocno pracuje nad uruchomieniem sieci przewozów realizowanych za pomocą autonomicznych samochodów. Vzęścią tego długofalowego projektu może być kontrakt z producentem Mercedesów.

Amerykańskie przedsiębiorstwo wciąż boryka się z szeregiem formalnych i prawnych problemów związanych ze swoją działalnością. Niechęć konkurentów przybiera czasami formę bardzo werbalnych akcji, jak np. kilka dni temu w Warszawie, gdzie samochody kierowców Ubera zostały przez „nieznanych sprawców” pooblewane fekaliami. W niektórych krajach, np. w Niemczech, działalność tego typu firm jest prawnie zabroniona. Ale tak gigantyczny kontrakt z jednym z największych wytwórców aut w tym kraju, nie mógłby przejść bez konsekwencji. Zwłaszcza, że w całym ubiegłym roku Daimler sprzedał 100 tys. sztuk Mercedesa S na całym świecie.

d3u1ba6

Nad flotami autonomicznych „taksówek” już pracują producenci samochodów, jak VAG, BMW, Tesla czy Volvo, ale także koncern GM, który zakupił niedawno bezpośredniego konkurenta Ubera - firmę Lyft, w którą planuje zainwestować 500 mln dolarów. Zbudowanie sieci „bezzałogowych” aut jest tylko kwestią czasu, a kto zrobi to lepiej, ten zgarnie znaczną pulę z rynku. Zwłaszcza, że autonomiczne samochody znacznie pozwolą obniżyć koszty utrzymania i eksploatacji.

Uber we wszystkich swoich filiach na świecie oferuje usługi za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne i komputery. Za jej pomocą zamawia się kursy, a należność pobierana jest automatycznie z karty kredytowej „podpiętej” pod aplikację. Ceny są bardzo konkurencyjne wobec tradycyjnych taksówkarskich korporacji. Amerykańska firma weszła na warszawski rynek transportowy przed dwoma laty.

BC

d3u1ba6

Podziel się opinią

Share

d3u1ba6

d3u1ba6