Trwa ładowanie...
21-03-2016 14:20

Uber zostanie hegemonem przewozów taksówkowych?

Uber zostanie hegemonem przewozów taksówkowych?Źródło: zdjęcie producenta
d4jdngl
d4jdngl

Amerykańska firma specjalizująca się w przewozie osób na krótkich dystansach niemal od chwili swego powstania budzi kontrowersje. Zwłaszcza wśród firm taksówkowych, z którymi na większości rynków ostro rywalizuje. Teraz media donoszą o kontrakcie, jaki Uber miałby podpisać z niemieckim koncernem Daimler. Uber zamówił ponoć 100 tys. Mercedesów klasy S o wartości 9,6 mld. dolarów.

Chociaż brzmi to nierealnie i najprawdopodobniej jest pogłoską wynikającą z realnych negocjacji oraz rozmów pomiędzy Uberem, a producentami samochodów, to pokazuje z jakim rozmachem i determinacją spółka chce zawładnąć światowym rynkiem. Powszechnie wiadome jest, że firma mocno pracuje nad uruchomieniem sieci przewozów realizowanych za pomocą autonomicznych samochodów. Vzęścią tego długofalowego projektu może być kontrakt z producentem Mercedesów.

Amerykańskie przedsiębiorstwo wciąż boryka się z szeregiem formalnych i prawnych problemów związanych ze swoją działalnością. Niechęć konkurentów przybiera czasami formę bardzo werbalnych akcji, jak np. kilka dni temu w Warszawie, gdzie samochody kierowców Ubera zostały przez „nieznanych sprawców” pooblewane fekaliami. W niektórych krajach, np. w Niemczech, działalność tego typu firm jest prawnie zabroniona. Ale tak gigantyczny kontrakt z jednym z największych wytwórców aut w tym kraju, nie mógłby przejść bez konsekwencji. Zwłaszcza, że w całym ubiegłym roku Daimler sprzedał 100 tys. sztuk Mercedesa S na całym świecie.

Nad flotami autonomicznych „taksówek” już pracują producenci samochodów, jak VAG, BMW, Tesla czy Volvo, ale także koncern GM, który zakupił niedawno bezpośredniego konkurenta Ubera - firmę Lyft, w którą planuje zainwestować 500 mln dolarów. Zbudowanie sieci „bezzałogowych” aut jest tylko kwestią czasu, a kto zrobi to lepiej, ten zgarnie znaczną pulę z rynku. Zwłaszcza, że autonomiczne samochody znacznie pozwolą obniżyć koszty utrzymania i eksploatacji.

d4jdngl

Uber we wszystkich swoich filiach na świecie oferuje usługi za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne i komputery. Za jej pomocą zamawia się kursy, a należność pobierana jest automatycznie z karty kredytowej „podpiętej” pod aplikację. Ceny są bardzo konkurencyjne wobec tradycyjnych taksówkarskich korporacji. Amerykańska firma weszła na warszawski rynek transportowy przed dwoma laty.

BC

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj