Trwa ładowanie...
07-05-2013 14:39

Tyle zapłacisz jeżdżąc autem służbowym

Tyle zapłacisz jeżdżąc autem służbowymŹródło: zdjęcie producenta
d2fqj53
d2fqj53

Wykorzystywany do realizacji obowiązków służbowych stanowi dodatkowy bonus od firmy, jednak korzystanie z nich do celów prywatnych oznacza dodatkowe koszty. Kto je ponosi, pracownik czy pracodawca?

Udostępniając pracownikowi samochód służbowy do celów prywatnych najlepiej już na początku dokładnie określić zasady jego użytkowania. W tym celu warto ustalić regulamin używania pojazdu zawierający informacje dotyczące rozliczania kosztów, systemu nagród i kar. Udostępniając auto firmowe do celów prywatnych pracodawca musi zdecydować, czy będzie to robił nieodpłatnie czy też pracownik zostanie zobowiązany do regulowania kosztów poniesionych z tego tytułu.

Decyzja ta ma kluczowe znaczenie dla finansów przedsiębiorstwa, ponieważ udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego w celach prywatnych powoduje, iż po stronie pracownika powstaje przychód z nieodpłatnego świadczenia. Pracodawca jako płatnik VAT powinien doliczyć wartość tego świadczenia do przychodu pracownika ze stosunku pracy. W przypadku konieczności wnoszenia opłat za użytkowanie auta w celach prywatnych, najprostszą metodą na uregulowanie wspomnianej kwestii jest zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy cywilnoprawnej, w której z góry zostaną określone wysokości opłat. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla pracodawcy - pozwala doprecyzować zasady wykorzystywania pojazdu, jak i rozliczenie związanych z tym kosztów.

Aby zminimalizować te koszty pracodawca może udostępnić auto za świadczenie w naturze, które wchodzi w skład wynagrodzenia pracownika. W tym przypadku powinno być ono uznane jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu, a jego wartość wliczona do podstawy składki ZUS. Jeśli jednak ustalona zostanie odpłatność za wykorzystywanie auta firmowego do celów prywatnych, nie ma podstaw do określenia przychodu pracownika. W zaistniałej sytuacji można uniknąć opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz obciążenia składkami na ubezpieczenie społeczne.

Zgodnie z przygotowywanym przez Ministerstwo Gospodarki projektem ustawy, zmianie mają ulec przepisy dotyczące rozliczania pracowników z wykorzystywania aut służbowych w celach prywatnych. Po wprowadzeniu zmian pracownik będzie zobowiązany do zapłaty podatku w wysokości 45 zł miesięcznie, zakładając, że w ciągu miesiąca pokonuje ok. 300 km, stawka kilometrowa wynosi niecałe 84 gr a pojemność silnika powyżej 900 cm sześc. W przypadku pojazdów o pojemności powyżej 2 000 cm sześc. stawka ta będzie 2-krotnie większa i wyniesie 90 zł.

d2fqj53

Ułatwienie sposobu rozliczania ma być krokiem w stronę zmniejszenia szarej strefy powstałej w wyniku skomplikowanych zasad, a także zwiększenia budżetu państwa. Warto podkreślić, że zapowiadane zmiany nie mają na celu wprowadzenia nowego podatku, ale uproszczenie dotychczasowych przepisów. Szacuje się, że w Polsce jest użytkowanych ok. 800 000 samochodów służbowych.

Źródło: flotis.pl, hlb.pl

ll/moto.wp.pl

d2fqj53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fqj53
Więcej tematów