Trwa ładowanie...
5 sierpnia 2011, 12:51

Twoje prawa po wypadku

Twoje prawa po wypadkuŹródło: Policja.pl
d3ztu6v
d3ztu6v

Użytkowanie samochodu niesie ze sobą ryzyko uczestnictwa w wypadku. Jeśli staniesz się jego ofiarą, masz prawa, z których warto skorzystać.

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Gdy dochodzi do wypadku, jego uczestnicy zazwyczaj są w szoku. Warto wiedzieć jak zachować się w tak stresującej sytuacji. Każde zdarzenie, w którym jego uczestnicy zostają ranni, trzeba zgłosić policji. Oczywiście, to samo dotyczy wypadków śmiertelnych. W przypadku kolizji, w której nie ma rannych nie trzeba wzywać policji. Należy natomiast usunąć pojazdy z drogi tak, by nie blokowały ruchu. Wcześniej warto udokumentować zdarzenie fotografią – chociażby wykonaną telefonem komórkowym. Po zdarzeniu trzeba sporządzić oświadczenie, opisujące zdarzenie. Najłatwiej posłużyć się tzw. „wspólnym oświadczeniem o zdarzeniu drogowym”. Formularz ten jest uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Można pobrać go ze strony internetowej Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Policję należy wezwać do stłuczki tylko jeśli żaden z uczestników nie chce przyznać się do jej spowodowania lub nie ma przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i dowodu ubezpieczenia. Interwencja funkcjonariuszy może być również przydatna, gdy numery rejestracyjne pojazdu nie zgadzają się z widniejącymi w dokumentach sprawcy lub ich stan budzi wątpliwości co do ich autentyczności. Powodem do angażowania funkcjonariuszy jest też nietrzeźwość kierowcy uczestniczącego w stłuczce lub jego ucieczka.

(fot. LPR)
Źródło: (fot. LPR)

Co w razie wypadku? Podpowiedzią jak wówczas postępować jest „Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych” opracowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Bezpośrednio po zdarzeniu należy wezwać pomoc. Najprościej można to zrobić dzwoniąc na numer alarmowy 112. Na miejscu zjawią się ratownicy medyczni i policjanci, a w przypadku poważniejszego zdarzenia, również strażacy. Uczestnikom wypadku udzielana jest pomoc, a ich rodziny powiadamiane są o zdarzeniu. Zadaniem policjantów jest również zabezpieczenie mienia poszkodowanych. Wypadek dla jego uczestników zawsze oznacza straty. Masz prawo do odszkodowania.

d3ztu6v

Gdy sprawcą wypadku jest kierowca pojazdu mechanicznego, zgodnie z prawem musi on posiadać polisę OC. Szkodę powstałą w wyniku wypadku można zgłosić tej firmie. By to zrobić, trzeba jednak znać nazwę wybranego przez sprawcę ubezpieczyciela. Dysponując jego numerem rejestracyjnym można to sprawdzić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Poszkodowany w wypadku ma prawo żądać odszkodowania z kliku tytułów. Przede wszystkim chodzi o jednorazowe zadośćuczynienie za cierpienia związane ze zdarzeniem. Można żądać też odszkodowania zwracającego koszty leczenia, utraconych przez uczestnictwo w wypadku zarobków, a także zniszczenia mienia. W niektórych przypadkach można także starać się o rentę.

Finałem wypadku może być rozprawa sądowa. Postępowanie karne ma w takim wypadku na celu ukaranie sprawcy zdarzenia. Ofiara wypadku może domagać się przed sądem naprawienia szkody lub zadośćuczynienia. Jeśli proces karny nie zrekompensuje poniesionej przez Ciebie szkody, pozostaje jeszcze proces cywilny.

„Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych” ma być dołączana przez ubezpieczycieli do polisy. Dzięki temu ulotkę będzie można wozić w samochodzie i w razie potrzeby wykorzystać.

tb/mw/mw

d3ztu6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ztu6v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj