Trwa ładowanie...
08-05-2014 12:13

Tusk nie ma nic przeciwko Orlenowi w Petersburgu: Lotos i PGNiG nie jadą

Tusk nie ma nic przeciwko Orlenowi w Petersburgu: Lotos i PGNiG nie jadąŹródło: AFP, fot: attila kisbenedek
d3zayzb
d3zayzb

Premier Donald Tusk nie ma nic przeciwko temu, by prezes Orlenu wziął udział w Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Jak wyjaśniał, zadaniem szefa koncernu nie jest uprawianie geopolityki, a dbanie o firmę. Do Rosji nie wybiera się prezes Lotosu, ani przedstawiciele PGNiG.

- Byłbym bardzo niezadowolony, gdybym się dowiedział, że prezes spółki z udziałem skarbu państwa - spółki, która zajmuje się produkcją i dystrybucją paliw, zaczął uprawiać geopolitykę. On jest odpowiedziany za dobre funkcjonowanie firmy, za to bierze pieniądze - powiedział premier na czwartkowej konferencji prasowej.

Odniósł się w ten sposób do informacji, że szef Orlenu Jacek Krawiec weźmie udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina. Spotkanie odbędzie się między 22 a 24 maja.

Tusk podkreślał, że jeśli prezes Orlenu uznaje, że jego obecność jest tam niezbędna z punktu widzenia interesów firmy, to należy uszanować tę decyzję. Przypominał, że na forum spotykają się prezesi koncernów paliwowych z całej Europy. - Według mojej wiedzy będą tam obecni wszyscy bez wyjątku - stwierdził.

d3zayzb

Premier zaznaczył, że nie chce narazić Polski ani polskich firm na straty z powodów politycznych, gdy inni nie są gotowi działać w pełni solidarnie. Przyznał, że taka sytuacja zawsze stawia przed dylematem, jak się zachować, i jest to problem także dla prezesa Orlenu. Podkreślił jednocześnie, że w ostateczności będzie on rozliczany z tego, jak prowadzi firmę, a nie z gestów politycznych.

Tusk, pytany o naciski administracji Baracka Obamy na amerykańskie koncerny w tej sprawie, uciął: nie jestem amerykańskim prezydentem.

Media w Stanach Zjednoczonych podały, że współpracownicy Obamy dzwonili do prezesów wielkich amerykańskich koncernów, odradzając im udział w spotkaniu w Rosji. Ma to być kolejny etap międzynarodowej izolacji prezydenta Władimira Putina, który będzie brał udział w forum.

Również wicepremier Janusz Piechociński nie chce mieszać się w decyzje spółek dotyczące udziału w forum. Na pytanie w tej spawie odpowiedział PAP: - nie ma żadnych wytycznych ani w zakresie politycznym, ani w zakresie biznesowym.

d3zayzb

Na forum do Petersburga nie wybiera się prezes Lotosu Paweł Olechnowicz. Informację przekazał PAP rzecznik spółki Marcin Zachowicz. Nie będzie tam również przedstawicieli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Do Rosji - jak podała "Rzeczpospolita" - jadą prezesi czołowych koncernów naftowych, jak BP, Shell i Total.

Forum w Petersburgu jest jednym z ważniejszych wydarzeń gospodarczych w Rosji. Co roku bierze w nim udział kilka tysięcy polityków, politologów, ekonomistów, biznesmenów i przedstawicieli rządów z większości krajów świata. Ogłaszane są tam decyzje gospodarcze, podpisywane są też umowy międzynarodowe. W 2010 r. Przywódcy Rosji, Niemiec i Francji uzgodnili np., że będą wspólnie omawiać problemy reformowania światowego systemu finansowego, zawarto też umowę na zakup rosyjskich rakiet przez Francję.

d3zayzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zayzb
Więcej tematów