Trwa ładowanie...
d2v6se0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tusk: chcemy jak najszybciej rozpisać przetarg na A1

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tusk: chcemy jak najszybciej rozpisać przetarg na A1
(GDDKiA)
d2v6se0

Rząd chce, by przetarg na odcinek autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa z obwodnicą Częstochowy ogłoszono jak najszybciej - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Wyjaśnił, że w tym celu trzeba było zmienić plan budowy dróg na lata 2011-2015.

Tusk wyjaśnił na konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu, że wprowadzenie zmian do "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015" umożliwi rozpisanie przetargu i ruszenie z budową tego fragmentu autostrady jeszcze w tym roku.

Fragment A1 Pyrzowice-Częstochowa jest jednym z ostatnich brakujących odcinków tej autostrady. Pozostałe są gotowe lub w budowie, jedyna "wyrwa" to część między Pyrzowicami a Piotrkowem. Sam fragment między Pyrzowicami a Częstochową ma mieć ok. 57 kilometrów. Na początku stycznia szybkie ogłoszenie przetargu na ten odcinek obiecała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

d2v6se0

Przyjęte przez rząd zmiany oznaczają, że do programu dodano listę dróg, na które przetargi mają być ogłoszone w tym roku. Jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, poza odcinkiem A1 Pyrzowice - Częstochowa, na liście znalazły się drogi: S3 Legnica - Bolków, S5 Wrocław - Bydgoszcz, odcinek Białe Błota - Mielno, Wronczyn - Radomicko, S5 Nowe Marzy - Bydgoszcz, S7 Warszawa - Gdańsk, odcinek od końca południowej obwodnicy Gdańska do początku obwodnicy Elbląga, Napierki - Płońsk, S8 Radziejowice - Białystok, od końca obwodnicy Wyszkowa do Zambrowa, S19 Lublin - Rzeszów, odcinek koniec obwodnicy Lublina - Sokołów Małopolski Północ, S61 obwodnica Augustowa - granica państwa.

Na realizację tych dodanych inwestycji rząd planuje przeznaczyć 25 mld zł, co oznacza, że koszt budowy wszystkich dróg na liście pochłonie 62,8 mld zł. Pieniądze mają pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego oraz refundacji z budżetu UE.

Premier zapewnił we wtorek, że to jeszcze nie koniec zmian w programie w tym roku i że będzie on nadal doskonalony. Kolejna korekta, która umożliwi zwiększenie liczby inwestycji drogowych na zachodnim Pomorzu, ma być gotowa wiosną. "To jest ta część kraju, która często była poszkodowana m.in. ze względu na decyzje dotyczące finansowania infrastruktury" - wyjaśnił. Jego zdaniem propozycja zmian może być gotowa w kwietniu lub maju.

Rząd zaakceptował także we wtorek projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw. Proponowana zmiana zakłada likwidację działającej przy ministrze do spraw transportu Rady ds. Autostrad i działającej przy ministrze do spraw budownictwa Państwowej Rady Nieruchomości. Według ministerstwa infrastruktury organy te są zbędne, a ich zadania - nieaktualne. Teraz propozycja nowelizacji trafi do Sejmu.

tb, moto.wp.pl

Szukasz niedrogich opon? Kliknij i sprawdź oferty! Dostawa gratis!

d2v6se0

Podziel się opinią

Share

d2v6se0

d2v6se0