Trwa ładowanie...
d4kokld

Trzy lubelskie samorządy przebudują skrzyżowanie na krajowej "19"

Share
d4kokld

Trzy samorządy - gminy Lublin i Konopnica oraz województwo lubelskie - sfinansują przebudowę skrzyżowania drogi krajowej nr 19 (Lublin - Rzeszów) z drogą wojewódzką 747, w Konopnicy pod Lublinem. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 1,5 mln zł.

"To droga wylotowa z Lublina. Ruch jest duży, a w przyszłości należy się spodziewać, że będzie większy, dlatego już potrzeba rozwiązań, które poprawią bezpieczeństwo, a jednocześnie usprawnią przejazd tą trasą" - powiedziała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.

Skrzyżowanie al. Kraśnickiej w Lublinie (będącej jednocześnie drogą krajową nr 19) z drogą wojewódzką nr 747 usytuowane jest przy granicach administracyjnych gm. Lublin i gm. Konopnica. Droga wojewódzka przebiega przez teren gm. Konopnica, ale pozostaje w zarządzie samorządu wojewódzkiego.

d4kokld

Najwięcej trudności kierowcom sprawia obecnie tutaj skręt w lewo z drogi wojewódzkiej w krajową, w stronę Lublina. Przy dużym natężeniu ruchu, zwłaszcza w szczycie komunikacyjnym, tworzą się duże korki. Według policyjnych statystyk w 2013 r. w obrębie skrzyżowania doszło do dwóch wypadków, w których siedem osób zostało rannych. Policjanci odnotowali tam w ubiegłym roku 13 kolizji; w tym roku było ich pięć.

Przebudowa skrzyżowania przewiduje zainstalowanie sygnalizacji świetlnej oraz wybudowanie na drodze krajowej oddzielnych pasów ruchu przeznaczonych do skrętu w drogę wojewódzką. Na drodze wojewódzkiej też będą oddzielne pasy do jazdy w kierunku Lublina i w kierunku Rzeszowa.

Liderem projektu przebudowy jest Lublin. Miasto ogłosiło już przetarg na realizację inwestycji. "Zadanie będzie realizowane w trybie zaprojektuj i wybuduj. Dokumentacja ma zostać opracowana do 28 sierpnia 2014. Natomiast całe zadanie ma zostać zrealizowane do 1 grudnia 2014 r." - poinformowała Krzyżanowska.

Koszt przebudowy szacowany jest na ok. 1,5 mln zł. Samorząd woj. lubelskiego przeznaczył w budżecie na ten cel 600 tys. zł, miasto Lublin - również 600 tys. zł, a gmina Konopnica - 300 tys. zł.

d4kokld

Wójt gminy Konopnica Mirosław Żydek powiedział PAP, że przebudowa skrzyżowania, czego domagali się mieszkańcy gminy, jest możliwa dzięki porozumieniu trzech samorządów. "Chodzi nie tylko o wyjazd w stronę Lublina. W pobliżu tego skrzyżowania jest m.in. kościół i mieszkańcy od dawna zabiegali tu o poprawę bezpieczeństwa. Gmina Konopnica nie może samodzielnie prowadzić inwestycji, bo nie ma tu uprawnień, nie zarządza tym skrzyżowaniem" - tłumaczył.

Modernizacja skrzyżowania wpisuje się też w potrzeby związane z prowadzoną i planowaną rozbudową układu komunikacyjnego w tym rejonie. Droga wojewódzka 747 jest obecnie modernizowana i prowadzi do budowanego właśnie mostu na Wiśle w miejscowości Kamień. Trasa ma usprawnić połączenie Lubelszczyzny z Polską centralną. Inwestycję prowadzi samorząd woj. lubelskiego.

Ponadto droga wojewódzka 747, przy węźle w Konopnicy, ma być połączona z przyszłą zachodnią obwodnicą Lublina. Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi obecnie postępowanie przetargowe na budowę blisko 10 km drogi ekspresowej nr 19, która będzie zachodnią częścią obwodnicy miasta. Pozwoli ona wraz z budowaną już obwodnicą północno-wschodnią na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Lublina.

d4kokld

Podziel się opinią

Share
d4kokld
d4kokld
Więcej tematów