Trwa ładowanie...
28-01-2016 11:33

Toyota Prius z elementami sztucznej inteligencji

Share
Toyota Prius z elementami sztucznej inteligencjiŹródło: Materiały prasowe
d18zqq5

Niebawem w polskich salonach Toyoty zadebiutuje kolejna generacja modelu Prius. W pojeździe pojawią się mechanizmy sztucznej inteligencji, które zwiększą bezpieczeństwo jazdy.

Priusa wyposażono w zmodyfikowaną wersję pakietu Toyota Safety Sense, której nadano oznaczenie "P". Wykorzystuje ona czujnik radarowy oraz kamerę i obejmuje zestaw funkcji, ułatwiających uniknięcie zderzenia, a w razie kolizji - ograniczających jej skutki. Wchodzący w skład pakietu system wczesnego reagowania wykrywa przeszkody i w razie potrzeby zwiększa siłę hamowania lub inicjuje hamowanie awaryjne.

Nowością jest zdolność zapobiegania zderzeniom z pieszymi. Funkcja LDA (Lane Departure Alert) zapobiega niezamierzonemu opuszczeniu pasa ruchu, układ AHB (Automatic High Beam) automatycznie przełącza światła drogowe i mijania, zaś aktywny tempomat utrzymuje odpowiednią prędkość jazdy po autostradzie z zachowaniem bezpiecznej odległości od innych pojazdów i przeszkód. Prowadzący zostanie też ostrzeżony przed pojazdami znajdującymi się w martwym polu lusterka.

d18zqq5

Prius został uzbrojony w szereg urządzeń wspomagających kierowcę w manewrowaniu. W unikaniu kolizji z małą prędkością pomaga Intelligent Clearance Sonar, który w razie ryzyka zderzenia zatrzymuje samochód bez względu na położenie pedałów przyspieszenia i hamulca. Zamontowane po bokach pojazdu czujniki ultradźwiękowe ostrzegają przed możliwością zderzenia przy skręcaniu.

Innym ciekawym elementem wyposażenia jest wyświetlacz projekcyjny Head-Up Display, który na przedniej szybie podaje prędkość jazdy oraz inne przydatne informacje.

Źródło: Toyota

ll

d18zqq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18zqq5
Więcej tematów