Trwa ładowanie...
19-11-2014 13:36

Toyota Mirai: nowa era w motoryzacji

d4lpump
d4lpump

*Samochód na paliwo z wody to marzenie, które jako pierwsze jest w stanie pogodzić miłośników motoryzacji i ekologów. Do tej pory wydawało się, że popularyzacja takich pojazdów to wizja odległej przyszłości. Nic podobnego. Toyota niebawem wprowadzi na rynek pierwszy seryjny model zasilany wodorem. *

15 grudnia 2014 roku Toyota rozpoczyna w Japonii sprzedaż modelu Mirai, napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. Na wybranych rynkach europejskich rewolucyjny pojazd pojawi się we wrześniu 2015 roku. Auto, wykorzystując wodór jako źródło energii elektrycznej, jest niemalże obojętny dla środowiska, a przy tym oferuje osiągi, komfort jazdy i funkcjonalność, znane z tradycyjnych samochodów napędzanych silnikami spalinowymi. System Ogniw Paliwowych Toyoty (Toyota Fuel Cell System, TFCS) wykorzystuje zarówno ogniwa paliwowe, jak i technologię hybrydową. Toyota wynalazła i opatentowała w trakcie badań nad nowym, autorskim napędem system ogniw paliwowych i zbiorniki sprężonego wodoru. Napęd TFCS jest bardziej efektywny energetycznie od każdego znanego do tej pory silnika spalinowego, jednocześnie nie emitując dwutlenku węgla, ani innych zanieczyszczeń.

W przypadku prototypowych samochodów, wykorzystujących ogniwa paliwowe, problemem było zapewnienie bezpieczeństwa przechowywania wodoru na pokładzie samochodu. W Mirai zbiorniki mają trójwarstwową strukturę, złożoną m.in. z włókna węglowego i wzmocnionego tworzywa, dzięki czemu są zdolne magazynować wodór sprężony do aż 70 MPa, czyli w przybliżeniu ok. 700 barów.

W porównaniu do poprzednich, prototypowych pojazdów wodorowych Toyoty (FCHV), pojemność zbiorników wzrosła o ok. 20 proc., podczas gdy spadły zarówno ich rozmiary, jak i masa. Dodatkowe czujniki wodoru natychmiast wykrywają zagrożenie, zamykając główne zawory w zbiornikach. Zbiorniki wodoru i pozostałe elementy układu wodorowego są umieszczone poza kabiną, przez co w razie rozszczelnienia wodór z łatwością się rozprasza.

d4lpump
(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Jak informuje Toyota, zastosowanie struktury nadwozia o niespotykanych możliwościach absorbowania i rozpraszania energii uderzenia pozwoliło na całkowite zabezpieczenie zarówno ogniw paliwowych, jak i zbiorników wodoru, przed konsekwencjami zderzenia czołowego, bocznego i tylnego. Dodatkowo, struktura, w której umieszczone zostały ogniwa paliwowe systemu, została wykonana z nowoopracowanego, termoplastycznego włókna węglowego o niskiej masie, wysokiej wytrzymałości i łatwości masowej produkcji. Dzięki temu ogniwa paliwowe są w pełni zabezpieczone w sytuacji jazdy po dużych nierównościach i nawierzchniach o niskiej jakości.

Toyota Mirai to pierwszy seryjnie produkowany samochód napędzany ogniwami paliwowymi. Nie oznacza to jednak, że model ten niebawem zaleje ulice miast na całym świecie. Debiut Mirai będzie miał miejsce w Japonii, największym rynkiem dla niego będą Stany Zjednoczone, a na europejskim rynku pojawi się we wrześniu 2015 roku. Na początku model Mirai będzie można kupić jedynie w Wielkiej Brytanii, Danii i w Niemczech. Na pozostałych rynkach rewolucyjna Toyota pojawi się w 2017 roku. Japoński koncern przewiduje, że sprzedaż modelu w 2015 i 2016 roku wyniesie 50-100 samochodów rocznie. Dlaczego tak niewiele? Przede wszystkim szacowana cena w Europie to 66 tys. Euro + VAT, a więc sporo. Największym problemem pozostaje jednak wciąż bardzo uboga infrastruktura stacji, na których można zatankować auto wodorem. Budowa gęstej sieci takich punktów potrwa długie lata. Dopiero gdy to się uda, będziemy mogli spodziewać się popularyzacji samochodów z ogniwami paliwowymi.

tb/mw/tb, moto.wp.pl

d4lpump
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lpump
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj