Toyota Mirai na warszawskim Pikniku Naukowym
Podczas 20. Pikniku Naukowego, który odbył się na warszawskim Stadionie Narodowym, zwiedzający mogli z bliska zobaczyć Toyotę Mirai. Samochód jest napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy był związek nauki ze zdrowiem. Prezentując wodorowy samochód, chciano podkreślić, że ten rodzaj napędu ma pozytywny wpływ na jakość powietrza, a co za tym idzie zdrowia ludzkiego. Auta z napędem wodorowym nie wydzielają bowiem żadnych spalin ani innych szkodliwych substancji.
W przypadku Mirai silnik elektryczny jest zasilany z ogniw paliwowych. W reakcji wodoru i tlenu powstaje prąd, a jedynym produktem ubocznym jest czysta woda. Tankowanie pojazdu trwa ok. 3 minut, a zasięg wynosi od 550 do 750 km. - Wodór ze względu na powszechność występowania jest uważany za pierwiastek, który może zastąpić paliwa kopalne nie tylko w motoryzacji, ale i energetyce, przemyśle czy życiu codziennym - powiedział Robert Mularczyk z polskiego oddziału Toyoty.
Woda jest nie tylko jedynym związkiem emitowanym przez samochód z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem. Jest też wykorzystywana przy jego produkcji. Paliwo to można wytwarzać w procesie elektrolizy wody. Jest to jedna z metod, ale aktualnie częściej wykorzystuje się konwersję realizowaną podczas przepuszczania metanu nad parą wodną. W ten sposób uzyskiwany jest wodór zarówno z jednego i drugiego związku.
Poza modelem Mirai na stoisku japońskiej marki można też było zobaczyć nowe wcielenie Priusa Hybrid. Z danych producenta wynika, że jego spalanie wynosi 3,3 l/100 km a emisja dwutlenku węgla - 76 g/km.
Źródło: Toyota
ll