Todt z wizytą w Krakowie
Ceremonia rozdania nagród FIA Strefy Europy Centralnej (CEZ) to wydarzenie podsumowujące sezon sportu samochodowego i kartingowego w Europie Środkowej. Gala CEZ każdorazowo gości w innym kraju. W sezonie 2010, po kilku latach przerwy, zaszczyt jej zorganizowania ponownie przypadł Polsce. Tegoroczne rozdanie nagród odbyło się w dniu 20 listopada 2010 roku w Krakowie. Gościem specjalnym wydarzenia był Jean Todt, prezes Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA), legenda zespołu Formuły 1 Ferrari.
Uroczystość rozdania nagród FIA CEZ to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w sportach motorowych odbywających się w tym roku w naszym kraju. W sobotni wieczór nagrody odebrali zawodnicy rywalizujący w tym sezonie w pucharze CEZ w takich dyscyplinach jak: rajdy, wyścigi, wyścigi górskie, rallycross, autocross, karting i wiele innych. Wśród nagrodzonych było wielu Polaków.
Statuetkę za pierwsze miejsce w rajdowej grupie N otrzymali: Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran. Trzecie miejsce w grupie N CEZ zajęli: Kamil Butruk i Maciej Wilk. W grupie A najwyższy stopień podium przypadł w udziale: Michałowi i Grzegorzowi Bębenkom a trzecie miejsce załodze: Jan Chmielewski i Robert Hundla. Polacy zdominowali także kategorię S2000. Zwycięzcami zostali: Michał Sołowow i Maciej Baran a trzecie miejsce wywalczyli: Tomasz Kuchar i Daniel Dymurski. W wyścigach nagrodę za drugie miejsce odebrał Maciej Stańco, a w cross-country w grupie T2 Grzegorz Szwagrzyk z Piotrem Brakowieckim. Trzeci w tej kategorii był duet: Zbigniew Więcławek/ Ryszard Więcławek. Polacy mogą także pochwalić się sukcesami w dywizji II rallycrossu. Pierwsze miejsce wywalczył Łukasz Zoll, a trzeci był Andrzej Grigoriew. Krzysztof Hołowczyc odebrał z kolei z rąk Jeana Todta nagrodę za zwycięstwo w Międzynarodowym Pucharze FIA Cross-Country Baja. Prezes Andrzej Witkowski wręczył też statuetki w formie kropli benzyny i
kropli oleju PKN Orlen S.A. za projekt Verva Racing Team a firmie Orlen Oil (Platinum) za wieloletni wkład w rozwój polskiego motorsportu.
Podczas wizyty w Krakowie Jean Todt spotkał się również z polskimi zawodnikami, z którymi rozmawiał między innymi o przyszłości rajdów w naszym kraju. Interesował się także ich karierą oraz opiniami na temat rajdowych cyklów, w których startują. W spotkaniu oprócz delegacji Polskiego Związku Motorowego wzięli udział m.in.: Krzysztof Hołowczyc, Michał Kościuszko i Janusz Szerla.
Podczas konferencji prasowej prezes FIA przedstawił zarys nowej koncepcji dotyczącej rajdów w cyklu mistrzostw świata.
- Obecna sytuacja w Rajdowych Mistrzostwach Świata nie jest stanem idealnym, dlatego uważam, że każdy rajd powinien mieć swój indywidualny charakter i szczególny format. W obecnej formule rajdy są bliższe wyścigom. Zawodnicy startują o ósmej rano, w południe jest przerwa, a rywalizacja kończy się wczesnym wieczorem. Odbyłem ostatnio spotkanie z promotorem cyklu WRC i myślę, że stworzymy wspólnie plan, który zmieni charakter tych imprez. Zachęcimy też nowych producentów i zespoły prywatne do udziału w Rajdowych Mistrzostwach Świata – podkreślił Jean Todt.
Obecny na konferencji prezes Polskiego Związku Motorowego – Andrzej Witkowski- przedstawił działania mające na celu wprowadzenie na stałe Rajdu Polski do kalendarza mistrzostw świata.
- Podczas majowego spotkania z Jeanem Todtem miałem okazję poznać jego nową koncepcję rozgrywania rund RSMŚ, która przewiduje wprowadzenie do rajdów elementów typu endurance, wydłużenie czasu trwania rywalizacji oraz trasy przebiegającej nawet przez kilka krajów. Dzisiejsza jego wizyta była kolejną okazją do rozmów na ten temat. Polska ma szanse być organizatorem grupy roboczej, zajmującej się w przyszłości organizacją tego typu imprezy. Byłaby ona połączona z rozgrywkami narodowymi. Złożyliśmy już w FIA propozycję, aby Rajd Polski w zmienionej, rozbudowanej i uatrakcyjnionej formie powrócił do mistrzostw świata w roku 2012 – poinformował Andrzej Witkowski.