Trwa ładowanie...
01-06-2016 17:05

Testy zderzeniowe. Manekiny będą też na tylnych siedzeniach

Testy zderzeniowe. Manekiny będą też na tylnych siedzeniachŹródło: mat. prasowy
d6y8xdh
d6y8xdh

Najpóźniej od 2019 r. agencje przeprowadzające testy zderzeniowe będą wykorzystywać także manekiny, zajmujące miejsca w tylnym rzędzie siedzeń. Decyzję taką już podjęła amerykańska NHTSA. Jednym z głównych powodów jest błyskawicznie rosnąca popularność usług przewozowych w stylu Ubera i Lyft (kojarzenie pasażerów z kierowcami).

Instytucje zajmujące się przeprowadzeniem testów zderzeniowych coraz częściej dostrzegają potrzebę przeprowadzenia odpowiednich prób, uwzględniających pasażerów siedzących w drugim lub trzecim rzędzie siedzeń aut osobowych. Teoretycznie są oni podczas prób zderzeń czołowych lepiej chronieni od tych, siedzących z przodu, ale w rzeczywistości, nie jest to do końca prawda.

Amerykańska agencja NHTSA zwraca także uwagę na błyskawiczne upowszechnianie się firm przewozowych w stylu Ubera i Lyfta, gdzie klienci praktycznie nigdy nie siadają na miejscu obok kierowcy (zwłaszcza w USA). Coraz powszechniejsze jest też zjawisko współużytkowania samochodów (car sharing). Niebagatelne znaczenie mają także wielomiliardowe umowy podpisane np. przez General Motors i Toyotę z dostawcami tego typu usług.

NHTSA zamierza poprawić bezpieczeństwo względem wszystkich pasażerów, a także zrewidować swoje testy dotyczące dzieci przewożonych w fotelikach lub na podstawkach, na tylnych siedzeniach. Według niektórych opinii, testy skupione na podróżnych siedzących z przodu, powodują, że dzieci przewożone są na mniej bezpiecznych miejscach w samochodzie. Jako przykład podawana jest tu budowa foteli, konstrukcyjnie chroniących np. przed urazami kręgosłupa wskutek efektu "whiplash" (uszkodzenie odcinka szyjnego kręgosłupa typu „smagnięcia biczem” - jest to uraz spowodowany nagłym odgięciem głowy ku tyłowi, a następnie jej gwałtownym zgięciem do przodu). Takiej funkcji najczęściej nie pełni oparcie kanapy.

Borys Czyżewski

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj