Trwa ładowanie...

Test: Origine Primo – oldschool w dobrej cenie

Odpowiedni styl pasujący do motocykla to niezbędne uzupełnienie jednośladu. Otwarte kaski cieszą się popularnością wśród jeżdżących klasycznie wyglądającymi maszynami jak np. cafe racery, scramblery, cruisery, a nawet skutery. Kaskiem tego typu jest Primo marki Origine.

Origine PrimoOrigine PrimoŹródło: WP, fot: Szymon Jasina
deo3n7g
deo3n7g

Otwarte kaski to kwestia stylu. Choć sam najczęściej jeżdżę w zamkniętych, które zapewniają lepszą izolację od hałasu czy warunków atmosferycznych (i oczywiście wyższe bezpieczeństwo), to szczególnie w upalne dni podczas jazdy po mieście docenim urok i przewiewność otwartych modeli, postanowiłem więc sprawdzić kask Origine Primo.

Origine to włoski producent nieco bardziej budżetowych kasków i model Primo jest to dobrym przykładem. Zachowując dobrą jakość (ale o tym za chwilę) kosztuje niewiele, bo jego sugerowana cena to 299 zł niezależnie od malowania. Jednak wystarczy przeszukać oferty sklepów, aby znaleźć go nawet za 249,99 zł. Jak widać – jest tanio.

Origine Primo WP
Origine PrimoŹródło: WP, fot: Szymon Jasina

Zacznijmy od wyglądu, bo on jest tu ważny. Kask Origine Primo to podstawowy otwarty model włoskiej firmy. Oferowany jest w Polsce w pięciu odmianach kolorystycznych – czarnej i w dwóch wzorach w dwóch wersjach każdy. Aż trzy z nich udają zużyte i podniszczone, co tylko dodaje klimatu. Na krawędzi znajduje się guma z przeszyciami, która wygląda jak pasek skóry. Całość prezentuje się naprawdę dobrze.

deo3n7g

Pozytywne wrażenie robi też wnętrze kasku. Wykonane jest z bardzo przyjemnego materiału imitującego zamsz. Wkładki policzkowe są wyjmowane, a zapięcie wygodne w codziennej obsłudze – jedynie brakuje czegoś, co przytrzymałoby luźny koniec paska pod brodą.

Origine Primo WP
Origine PrimoŹródło: WP, fot: Szymon Jasina

Patrząc na kask w oczy rzucają się zaczepy na górze, nad twarzą i po bokach. Pozwalają one na dodanie elementów akcesoryjnych. Testowany przeze mnie kask wyposażony był w czarny plastikowy daszek, ale alternatywnie w tym miejscu można zaczepić też dużą plastikową szybkę typową dla kasków typu jet osłaniającą całą twarz (na pewno jest to element przydatny w czasie deszczu).

Będzie to brzmiało jak truizm, ale największym wyróżnikiem otwartych kasków jest ich... otwartość. Nie tylko nadaje im stylu, ale też zapewnia wyjątkowe wrażenia podczas jazdy. Tu nic nas nie osłania, więc (bez opcjonalnej szybki) czujemy wiatr na twarzy, co dodaje jeszcze więcej motocyklowego poczucia wolności. Oczywiście najlepiej jeździć w odpowiednio wytrzymałych okularach lub goglach (które można przypiąć do kasku specjalnym paskiem znajdującym się z tyłu), żeby nic nie wpadało do oczu.

Origine Primo WP
Origine PrimoŹródło: WP, fot: Szymon Jasina

Otwarty kask ma też jeszcze jedną dość oczywistą cechę – jest w nim głośniej, gdyż hałas okolicznego ruchu i dźwięk naszej maszyny lepiej dochodzi do uszu. I tu pojawia się ważna kwestia. Jedną z największych różnic pomiędzy budżetowymi kaskami, a tymi z wyższej półki jest właśnie wytłumienie. W modelach zamkniętych (integralnych czy szczękowych) skok komfortu po zmianie na droższy kask może być kolosalny, natomiast w przypadku modelu otwartego nie ma to większego znaczenia, w tej kwestii tańszy model nie wypada gorzej.

deo3n7g

Kask Origine Primo dzięki miękkiemu wnętrzu leży na głowie bardzo komfortowo i jest też (co oczywiste) dość lekki, bo w zależności od rozmiaru (a jest ich sześć od XS do XXL) jego waga to 1150 g lub 1200 g.

Origine Primo WP
Origine PrimoŹródło: WP, fot: Szymon Jasina
Origine Primo WP
Origine PrimoŹródło: WP, fot: Szymon Jasina
Origine Primo WP
Origine PrimoŹródło: WP, fot: Szymon Jasina
Origine Primo WP
Origine PrimoŹródło: WP, fot: Szymon Jasina
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
deo3n7g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deo3n7g
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj