Technologie, które pomagają eliminować nieprzewidziane sytuacje na drodze

Podstawowymi zasadami bezpiecznej jazdy są umiar oraz ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu. Zdarzają się jednak nieprzewidziane sytuacje, wobec których nawet najbardziej wprawiony kierowca może być bezsilny. W takich przypadkach z pomocą przychodzi technologia poprawiająca bezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się najciekawszym funkcjom, w tym przypadku oferowanymi przez Mercedesa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Technologie, które pomagają eliminować nieprzewidziane sytuacje na drodze
(Materiały prasowe)

Pierwszą z nich jest asystent jazdy nocnej. Umożliwia on zobaczenie tego, czego nocą nie byłby w stanie wychwycić ludzki wzrok. Układ posiada dwa wbudowane reflektory podczerwieni LED, które oświetlają drogę. Promieniowanie odbierane jest przez kamerę umieszczoną w górnej części przedniej szyby oraz kamerę termowizyjną znajdującą się w atrapie chłodnicy. Dzięki nim system rozpoznaje ludzi i zwierzęta z ponad 100 metrów, dając zawczasu stosowne ostrzeżenie kierowcy i pozwalając mu na reakcję. Z asystentem jazdy nocnej dużo łatwiej jest uniknąć kolizji ze zwierzęciem wyskakującym na jezdnię albo nieoświetlonym pieszym, który nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie widać go na jezdni.

Kierowca ma do dyspozycji wyświetlacz, w którym droga pokazana jest w odcieniach szarości, a sylwetki ludzi i zwierząt oznaczone są na czerwono, dzięki czemu nie sposób ich nie zauważyć. W sytuacji zagrożenia uaktywnia się funkcja Spotlight, która dzięki modułowi znajdującemu się w przednim reflektorze, umożliwia czterokrotne oświetlenie krótkimi sygnałami świetlnymi osoby znajdującej się na drodze. Jest to dodatkowe ostrzeżenie zarówno dla pieszego, jak i kierowcy. Funkcja ta nie działa w przypadku zwierząt, gdyż te mogą różnie na nią zareagować oraz w ruchu miejskim. Asystent pracuje w tle i daje nam znać o niebezpieczeństwie dopiero wtedy, gdy zostanie ono wykryte.

Kolejnym przydatnym elementem jest adaptacyjny asystent świateł drogowych, który również wspomaga kierowcę w czasie jazdy nocnej. Jego celem jest dostosowania zasięgu świecenia reflektorów do aktualnej sytuacji panującej na drodze, aby zapewnić kierującemu maksymalną widoczność, nie oślepiając przy tym innych uczestników ruchu nadjeżdżających z naprzeciwka. Włączony asystent świateł drogowych tak ustawia obszar oświetlany przed samochodem, że na nadjeżdżającego z przeciwnego kierunku kierowcę padają jedynie światłą mijania, co chroni go przed oślepieniem. Jednocześnie na pobocze cały czas skierowane są światła drogowe, poprawiając widoczność. Testy wykazały, że rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo o ponad 100 proc. Manekiny rozstawione przy drodze były dostrzegane przez kierowców z aktywnym adaptacyjnym asystentem świateł drogowych o 150 metrów wcześniej, niż przy zwykłych światłach mijania.

Następna funkcja, asystent hamowania, jest użyteczna przede wszystkim w mieście. Dzięki niej znacząco spada ryzyko zderzeń z innymi pojazdami (również rowerami i motocyklami), zarówno tymi jadącymi przed nami, jak również poruszającymi się na skrzyżowaniu w kierunku poprzecznym. System ostrzega kierowcę o ryzyku, wzywając do hamowania. W sytuacji, gdy prowadzący nie wciśnie pedału hamulca wystarczająco mocno, ciśnienie hamulców zwiększane jest automatycznie, a jeśli jest to potrzebne – system wyhamowuje samochód z pełną siłą. Dzięki temu eliminujemy ryzyko uszkodzenia auta albo uderzenia w kogoś w najbardziej niespodziewanych sytuacjach, np. gdy pojazd nieprzepisowo wjedzie na nasz pas.

O ile asystent hamowania wspiera zapobieganie kolizji z pojazdami znajdującymi się z przodu, o tyle asystent martwego punktu pomaga przy unikaniu zderzeń z samochodami znajdującymi się za kierowcą, a dokładnie w martwych punktach lusterek. Czujniki sondują strefę niewidoczną w lusterkach dla kierowcy, ostrzegając go, gdy pojawi się w nich inny uczestnik ruchu. Ostrzeżenie pojawia się w odpowiednim lusterku zewnętrznym w postaci czerwonego trójkąta ostrzegawczego. Gdy pomimo tego znaku kierowca włączy kierunkowskaz, asystent zareaguje alarmem dźwiękowym, przestrzegając przed zagrożeniem.

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.