Te elementy auta wymagają szczególnej troski. Zadbaj o nie dla własnego bezpieczeństwa
Niesprawność techniczna pojazdu była w zeszłym roku przyczyną 144 wypadków drogowych. 53 z nich miały miejsce z powodu zawinionej przez kierującego niesprawności auta. Przypominamy, jakie elementy należy regularnie sprawdzać w samochodzie.
Prawie połowa wypadków (49,1 proc.) była spowodowana brakami w oświetleniu pojazdu, drugą w kolejności przyczyną były braki w ogumieniu (10,2 proc.) a trzecią - usterki układu hamulcowego (9,4 proc.). Dbanie o stan techniczny pojazdu jest istotnym elementem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nawet zaawansowane systemy ochrony w samochodzie mogą być niewystarczające, gdy auto ma na przykład niesprawne hamulce.
Każdy właściciel pojazdu musi po pierwsze regularnie dokonywać obowiązkowych przeglądów pojazdu (do 3 lat od pierwszej rejestracji, następnie w ciągu 2 lat od pierwszego badania a potem co rok), a po drugie sam dbać i sprawdzać stan techniczny samochodu, gdy tylko coś wzbudzi niepokój lub wymaga wymiany na skutek zużycia.
Pozytywne wyniki przeglądu technicznego nie zwalniają jednak kierowców z dbania o stan swoich aut. Sprawdzajmy regularnie ciśnienie w oponach, najlepiej raz w miesiącu przy okazji tankowania. Istotna jest też grubość bieżnika - w myśl obowiązujących w Polsce przepisów opony należy wymienić, gdy bieżnik ściera się poniżej 1,6 mm. Nie zapominajmy o światłach - kontrolujmy nie tylko sprawność "długich" i "krótkich", ale też kierunkowskazów i "stop".
Jeśli przy hamowaniu usłyszymy nietypowe dźwięki lub czujemy pod stopą, że pedał nie działa tak jak zwykle (np. opada zbyt nisko na podłogę lub odczuwamy pulsowanie) - trzeba natychmiast odstawić auto do warsztatu i nie poruszać się dopóki problem nie zostanie zidentyfikowany i usunięty. Tak samo należy postępować w przypadku awarii systemu ABS - zapalona kontrolka oznacza, że układ nie jest w pełni sprawny i może nie zadziałać prawidłowo, gdy będzie to najbardziej potrzebna.
Źródło: Szkoła Jazdy Renault
ll/moto.wp.pl