Trwa ładowanie...
dtyzznq
25-08-2014 16:35

Tarnów/ Do grudnia 2015 r. powstanie pierwszy parking typu park&ride

dtyzznq
dtyzznq

Do grudnia przyszłego roku powstanie pierwszy w Tarnowie wielopoziomowy parking typu park&ride, który pomieści 340 samochodów. Inwestycja, zlokalizowana po południowej stronie dworca PKP, dofinansowana zostanie ze środków unijnych.

Jak poinformował w poniedziałek zastępca prezydenta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański, właściciel terenu - samorządowa spółka Targowiska Miejskie podpisała umowę na zaprojektowanie i wykonanie inwestycji z firmą wyłonioną w przetargu. Wygrała go miejscowa firma Anko, oferując najniższą cenę.

Władze miasta zwracają uwagę, że termin wykonania inwestycji - grudzień przyszłego roku jest nieprzekraczalny, bowiem inwestycja współfinansowana ze środków unijnych musi do tego czasu zostać zakończona i rozliczona.

Koszt robót budowlanych wyniesie prawie 14,8 mln zł, z czego 85 proc. będzie stanowić unijne dofinansowanie. Po południowej stronie dworca PKP powstanie trzypoziomowy parking z możliwością dobudowania dwóch dodatkowych kondygnacji. Będzie tam mogło parkować jednocześnie 340 samochodów. Budynki parkingu połączone będą z dworcem przejściem podziemnym. W ramach zadania przebudowane będą także ulice dojazdowe do parkingu: Monopolowa, Do Huty i Grunwaldzka.

dtyzznq

Parking będzie jednym z najważniejszych elementów powstającego dużego węzła przesiadkowego w Tarnowie, który ma lepiej połączyć centrum miasta oraz zintegrować systemu komunikacji publicznej na terenie Małopolski i Tarnowa.

W ramach przedsięwzięcia powstaną miejsca postojowe, w tym również dla osób niepełnosprawnych oraz dla rowerów i motocykli, oraz zajezdnia autobusowa, która będzie końcowym przystankiem autobusów komunikacji miejskiej obsługujących ten rejon Tarnowa.

Zdaniem władz miasta inwestycja ożywi tereny po południowej stronie torów kolejowych, uporządkuje je oraz ułatwi dojazd do dworca i w dużej mierze rozwiąże problemy z parkowaniem w jego okolicy i w centrum miasta.

Parkingi zostaną objęte elektronicznym systemem Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (MKA), zintegrowanym z biletami na komunikację miejską i kolejową w regionie.

dtyzznq

Budowa węzła Park&Ride w Tarnowie to pilotażowy program realizowany w porozumieniu z województwem małopolskim, będący integralną częścią planowanej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA). Do obsługi SKA województwo zamówiło 16 elektrycznych pociągów, a kolejnych 20 zamierza kupić ze środków nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Powołano też specjalną spółkę Koleje Małopolskie, która od grudnia tego roku zajmie się realizacją przewozów.

dtyzznq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtyzznq
Więcej tematów