Trwa ładowanie...
d2271v3
wiadomości

Tama we Włocławku przygotowana na zimę - będą lodołamacze

Share
d2271v3

Modernizowana zapora na Wiśle we Włocławku jest przygotowana na okres zimowy. Na możliwe wezbrania pokrytej lodem rzeki przygotowywany jest Zbiornik Włocławski w rejonie Płocka. Przy włocławskiej tamie od grudnia będą stacjonowały lodołamacze.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie Urszula Tomoń, na Zbiorniku Włocławskim w okolicy Płocka trwają jeszcze prace związane z pogłębianiem koryta rzeki.

Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się na Wiśle od Płocka do Włocławka. Ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Zbiornik powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory oraz elektrowni we Włocławku.

d2271v3

Według Tomoń, w ramach robót prowadzonych na włocławskiej tamie od 2013 r. zakończono m.in. przebudowę przepławki dla ryb, umożliwiającej ich migrację poprzez zaporę, a finalizacja pozostałych prac, w tym przy jazie i śluzie wraz z awanportami, planowana jest na koniec czerwca 2015 r.

"Obiekty stopnia wodnego we Włocławku są przygotowane na najbliższy sezon zimowy" - zapewniła Tomoń. Podkreśliła, że w ramach zrealizowanych już prac korpus zapory został dogęszczony w dwóch strefach, wykonano przesłonę przeciwfiltracyjną w rejonie prawego muru oporowego jazu, a także nowe, zbrojone płyty betonowe na całej długości zapory czołowej ziemnej od strony wody.

Tomoń zaznaczyła, że w trakcie trwania remontu pracuje 9 zasuw jazu zapory, zaś jedna jest wyłączona z eksploatacji. "Nie będzie to miało wpływu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe" - dodała.

Jak przypomniała Tomoń, w ramach przygotowań Zbiornika Włocławskiego na okres zimowy i powstania pokrywy lodowej od września w rejonie Płocka prowadzone jest pogłębianie Wisły. Prace te, których celem jest wydobycie 160 tys. metrów sześc. piasku, potrwają do końca listopada.

d2271v3

"Prace mają udrożnić rzekę, zapewnić sprawny przepływ wód i uniemożliwić powstawanie niebezpiecznych zatorów" - wyjaśniła rzeczniczka RZGW.

Tomoń zapowiedziała, że dla zapewnienia bezpiecznego przepływu wody z górnego biegu Wisły poprzez Zbiornik Włocławski od 1 grudnia do połowy marca 2015 r. w gotowości będzie tam sześć lodołamaczy. Jednostki wejdą do akcji w przypadku zagrożenia powstania zatoru lodowego na rzece i w konsekwencji gwałtownego jej przyboru.

Prace związane z przebudową i remontem zapory na Wiśle we Włocławku, prowadzone w ramach projektu "Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa powodziowego Stopnia Wodnego Włocławek", rozpoczęły się w czerwcu 2013 r. Umowę na realizację inwestycji warszawski RZGW podpisał z Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych POL-AQUA. Całkowita wartość projektu wynosi 111,8 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi prawie 71,2 mln zł, a pozostałe środki pochodzą z budżetu państwa.

Realizacja projektu ma m.in. zwiększyć zdolności retencyjne Zbiornika Włocławskiego oraz poprawić bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców terenów położonych na odcinku Wisły środkowej, w tym w rejonie Płocka.

d2271v3

W 2013 r. w rejonie Płocka wydobyto z Wisły ok. 300 tys. metrów sześc. piasku nanoszonego tam wraz z nurtem wody z górnego biegu rzeki. Według służb przeciwpowodziowych, docelowo - dla pełnego udrożnienia koryta Wisły w jej środkowym biegu - trzeba wydobyć ok. 2 mln metrów sześc. piasku.

RZGW w Warszawie zarządza obszarem o powierzchni ponad 111 tys. km kw., czyli mniej więcej 1/3 powierzchni Polski. Obejmuje on dorzecze Wisły - region wodny Środkowej Wisły i regiony wodne rzek Jarft, Świeżej, Łyny, Węgorapy i Niemna, a także Wielkie Jeziora Mazurskie.

Do głównych zadań RZGW w Warszawie, który jest państwową jednostką budżetową, należy m.in. utrzymywanie wód i urządzeń wodnych, w tym nadzór nad budowlami hydrotechnicznymi, prace regulacyjne i roboty pogłębiarskie oraz ochrona przeciwpowodziowa.

d2271v3

Podziel się opinią

Share
d2271v3
d2271v3
Więcej tematów