Taksówkarze złożyli petycję do MIB ws. równego traktowania przewoźników (krótka)
Taksówkarze domagają się równego traktowania przewoźników, dlatego chcą, by wszyscy musieli uzyskiwać badania lekarskie czy psychotechniczne potrzebne do wykonywania zawodu - takie postulaty znalazły się w petycji, którą w środę wręczyli wiceszefowi MIB Jerzemu Szmitowi.
"Liczymy, że rząd szybko zajmie się sprawą nielegalnych przewoźników" - mówił Tadeusz Tomaszewski, reprezentujący związki zawodowe transportowców, wręczając petycję wiceministrowi w siedzibie resortu infrastruktury i budownictwa. Dodał, że taksówkarze nie mają nic przeciw innym przewoźnikom, ale pod warunkiem, że dotyczą ich te same warunki pracy, co ponad 100 tys. taksówkarzy w całej Polsce. "Będą płacić podatki i będą mieć badania lekarskie oraz psychotechniczne" - tłumaczył Tomaszewski.
Wiceminister Szmit poinformował, że przygotowywany jest projekt ustawy ws. przewoźników. "Jest na końcowym etapie" - zapewnił. Wyjaśnił, że będzie to projekt rządowy. "Liczymy, że w lutym przekażemy go do dalszych stadiów legislacyjnych" - powiedział.
Przed budynek Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa przed południem przyjechało kilkadziesiąt taksówek; wszystkie miały włączone głośno klaksony.
Przewodniczący Związku Zawodowego Taksówkarzy "Warszawski Taksówkarz" Jarosław Iglikowski uważa, że w Warszawie problem nielegalnych - jeo zdaniem - przewoźników istnieje od 7-8 lat, a w stolicy takich nielegalnych - jak mówił - firm działa około 30. "Składamy petycję, bo chcemy, aby rząd ten problem rozwiązał. Wydaje się, że obecny rząd chce nam pomóc, ale my nie mamy już siły i dlatego zdecydowaliśmy się na taki ruch" - tłumaczył.
Zapowiedział, że jeśli problem nie zostanie rozwiązany, to taksówkarze rozważą inne formy protestu. "Albo oddamy licencje i będziemy jeździć nielegalnie, albo będziemy blokować miejsca, typu lotniska czy autostrady" - powiedział. Zapewnił, że w planach protestu nie ma blokowania miast.