Tak ciężarowe Mercedesy służyły na budowach
Mercedes - Benz od dawna jest wiodącym producentem pojazdów dla branży budowlanej. Tradycje marki w tym zakresie liczą już 110 lat.
Początkowo pojazdy służyły przede wszystkim cegielniom i browarom. W 1897 r., rok po wynalezieniu samochodu ciężarowego przez Gottlieba Daimlera, firma wprowadziła na rynek pojazd zdolny przewieźć 5-tonowy ładunek. Rewolucyjnym momentem było stworzenie w 1904 wywrotki, która przy pomocy korby i zębatki umożliwiała przechylenie platformy ładunkowej jedną stroną w górę. Do obsługi były potrzebne 2 osoby. W latach 20 pracę fizyczną zaczął wypierać podnośnik hydrauliczny, w w tym czasie wprowadzono też wywrotki trójstronne, zdolne obracać się nie tylko na boki, ale i do tyłu.
Pierwsza ciężarówka Daimlera otrzymała osie planetarne, do dzisiaj stosowane w pojazdach budowlanych. Przekładnia pasowa przekazywała moment obrotowy silnika do wału zamontowanego pod kątem prostym do wzdłużnej osi pojazdu. Na końcach wału znajdowały się trzpieniowe koła zębate współpracujące z kołami zębatymi przymocowanymi do kół napędzanych. Przed wojną ładowność wywrotek stopniowo rosła do 10 ton. Ciekawym modelem był "drogowy pojazd serwisowy" LK 10000 z 1937 r., który był wyposażony w podwójną tylną oś napędową (konfiguracja 6x4). Pojazdy miały duży udział w odbudowie zniszczeń wojennych.
LK 2220 z 1963 r. został zaprojektowany do radzenia sobie z wyzwaniami w różnych warunkach klimatycznych. Otrzymał on 210-konny silnik, 6-stopniową skrzynię biegów z kołami stale zezębionymi i ramę typu fish-belly z nitowanymi belkami poprzecznymi. Każda z osi napędowych została przygotowana z uwzględnieniem nacisku do 13 ton, mimo że maksymalny nacisk na niemieckich drogach wynosił jedynie 8 ton. Pojazd wpisywał się w nową koncepcję marki - oferta miała być wszechstronna i powszechnie dostępna.
Portfolio modeli stale się poszerzało. W ramach rosnącej specjalizacji pojawiało się coraz więcej pojazdów budowlanych - dedykowane warianty wywrotek były dostępne praktycznie dla wszystkich samochodów. Zakres zmian konstrukcyjnych ograniczał się do krótszego tylnego zwisu oraz zmodyfikowanej ramy i zawieszenia. W 1971 r. zaprezentowano ciężarówkę V10 o mocy 320 KM z nowymi osiami lanetarnymi, odchylaną, prostopadłościenną kabiną oraz zsynchronizowaną przekładnią w standardzie, a także bezpośrednim wałkiem wyjściowym dla planetarnej osi napędowej typu tandem w przypadku LP 2232 w typowej konfiguracji 6x4.
W ofercie wciąż jednak brakowało ciężarówki z kabiną nad silnikiem i napędem na wszystkie koła oraz krótkiej kabiny nad silnikiem. Przełom nastąpił w 1973 r. z chwilą premiery modeli New Generation. W celu optymalizacji kosztów wprowadzono system modułowy - dla przykładu nowe silniki V stosowane w serii 400 potrzebowały tylko 650 komponentów w porównaniu do 1 600 w poprzedniej serii. Standaryzacja i wyższy poziom automatyzacji przełożyły się też na zwiększenie wymiarów elementów a co za tym idzie - dalszego wzrostu ich trwałości.
Klienci mieli do wyboru trzy przełożenia główne dla prędkości maksymalnych 75, 85 lub 95 km/h. W układzie hamulcowym zastosowano szczęki hamulcowe z bębnami o średnicy 410 mm dla wszystkich osi. Warianty z napędem na obie osie otrzymały dodatkowo rozbudowany system automatycznie kontrolujący ciśnienie w układzie hamulcowym w zależności od obciążenia. Aby zapewnić maksymalną amortyzację kabiny z przodu montowano dwa łożyska z elastycznymi tulejami gumowymi a z tyłu - kolumny resorujące zapewniające niski poziom wibracji. Ułatwieniem dla serwisantów był wysoki kąt odchylenia który umożliwiał łatwy dostęp do silnika i osprzętu. Dodatkowo codzienną kontrolę stanu technicznego ułatwiały zamontowane na przednim pasie klapy. Po raz pierwszy dźwignia zmiany biegów miała swoje stałe miejsce we wnętrzu, co pozwoliło na znaczną redukcję hałasu.
Gdy w 1986 r. 32-tonowa masa całkowita stała się dopuszczalna dla modeli 4-osiowych pojazdy tej kategorii zyskały znaczną popularność. Początkowo były produkowane przez wyspecjalizowaną fimę NAW, lecz później ich wytwarzaniem zajęły się zakłady w Worth. W latach 90, gdy modele New Generation ustąpiły miejsca gamie SK, pojazdy budowlane mogły być również wyposażone w komfortowe zawieszenie kabiny z modeli dalekobieżnych. W tym samym czasie moc silnika wzrosła do 435 KM. W 1997 r. pojazdy New Generaton i SK zastąpił nowy Actros. Tym samym dobiegła końca ich bogata, 24-letnia historia.
Actros otrzymał szereg udoskonaleń technicznych. Lista nowości objęła komplet resorów parabolicznych zamiast trapezowych, hydrauliczno - pneumatyczny system zmiany biegów, nowy system wyrównania obciążenia przedniej osi dla modeli 4-osiowych oraz off-roadowy EPS w Opcji. Zautomatyzowana przekładnia jest standardem od momentu wprowadzenia II generacji w 2003 r. Rok później pojawiła się wersja o zwiększonej ładowności, z wąskimi kabinami i rzędowymi silnikami, a w 2008 r. - opcja off-roadowa z płytami ochronnymi silnika, chłodnicy i zbiornika paliwa.
Źródło: Mercedes-Benz
ll/moto.wp.pl