Trwa ładowanie...
d36j933

Tak będzie wyglądała nowa Micra. Fantastycznie?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak będzie wyglądała nowa Micra. Fantastycznie?
(mat. prasowy)
d36j933

Sway po angielsku znaczy "kołyszący". Tak właśnie nazywa się nowy Nissan. Trzeba przyznać, że nazwa tym razem pasuje idealnie. Innowacyjne podejście Nissana do projektowania samochodów zaowocowało powstaniem modeli Qashqai i Juke. Teraz firma zastosowała takie samo radykalne podejście w jednym z najważniejszych segmentów rynku: klasie małych hatchbacków.

Sway, prezentowany na tegorocznym Salonie Samochodowym w Genewie, to zapowiedź przyszłej generacji małych Nissanów. Być może tak właśnie będą one wyglądać, jeżeli firma zdecyduje się na ten nowy styl w hatchbacku przeznaczonym na rynek europejski. To koncepcyjny samochód, zaprojektowany specjalnie z uwzględnieniem europejskich upodobań: prowokujący i mający wzbudzać emocje.

d36j933

Zadaniem modelu Sway jest wprowadzenie zamieszania w segmencie małych hatchbacków. Zamaszyste linie, intrygujący przód, minimalistyczne wnętrze i nietuzinkowe kolory to cechy odważnej i działającej na emocje koncepcyjnej stylistyki.

Pojazd zaprojektowano jako spójną i harmonijną całość. Mimo to niektóre rozwiązania są prowokujące i zaskakujące - zwłaszcza w tym segmencie. Na przykład we wnętrzu zastosowano techniki kojarzone zwykle z industrialną architekturą - takie jak aluminiowe elementy strukturalne, które podkreślają prostotę i solidność konstrukcji. Starannie dobrano także kolory i materiały kojarzące się raczej z dobrami luksusowymi.

Z kolei estetykę nadwozia oparto na czterech wyrazistych elementach: wlocie powietrza z motywem litery V, dachu, który wydaje się unosić nad samochodem, lampach z motywem bumerangu oraz uniesionym słupku C. To one tworzą nowy charakterystyczny styl, który można dostrzec już w koncepcyjnym Nissanie Lannia zaprezentowanym w Pekinie na targach Auto China 2014, a także w nowym Murano sprzedawanym od niedawna w Stanach Zjednoczonych. Sway jest pierwszym małym hatchbackiem zaprojektowanym zgodnie ze stylizacyjnymi wytycznymi, które Nissan zamierza stosować w przyszłych modelach z różnych segmentów, oferowanych we wszystkich regionach świata.

d36j933

Charakterystyczne linie modelu Sway rozpoczynają się od nisko osadzonego wlotu powietrza w kształcie litery V, rozdzielającego podwójny zderzak z tym samym motywem. Wlot powietrza to miejsce, z którego wyprowadzono dynamiczny kontur zaokrąglonej maski oraz przednich nadkoli. Linia ta przechodzi następnie w przetłoczenie pośrodku przednich drzwi i biegnie dalej ku tyłowi, sprawiając, że sylwetka pojazdu budzi wręcz zmysłowe skojarzenia.

Kolejną cechą nowej stylistyki Nissana jest wspominany dach sprawiający wrażenie unoszącego się nad samochodem. Panoramiczny szklany dach obramowany jest specjalną konstrukcją w kształcie litery C, biegnącą od słupków A wzdłuż bocznych krawędzi, aż do tylnej szyby. W samochodzie koncepcyjnym obramowanie to jest pokryte jaskrawo pomarańczowym kolorem kontrastującym z niebiesko-szarym nadwoziem.

Dodatkową sztywność dachu zapewnia wyraźnie zaznaczony element przypominający kształtem literę X, z punktem krzyżowania się linii umieszczonym nad przednimi fotelami.

Szklany dach ma dwie podstawowe zalety: osoby podróżujące samochodem mają poczucie większej swobody i przestrzeni, a osoby z zewnątrz mogą podziwiać środek auta.

d36j933

Kierowca ma przed oczami dwa podstawowe zegary, a wszystkie pozostałe wskaźniki zostały przeniesione na duży, trapezowaty wyświetlacz umieszczony pośrodku deski rozdzielczej, który jest jednakowo widoczny i użyteczny dla kierowcy i dla pasażera przedniego fotela.

Lekkie fotele mają aluminiową konstrukcję - również odsłoniętą - i są pokryte tapicerką z wysokogatunkowego sztucznego zamszu w perłowym odcieniu, z przeszyciami wykonanymi techniką stosowaną przy produkcji luksusowych damskich torebek. Zestawienie kolorów - granatowego i pomarańczowego - harmonizuje z kolorystyką nadwozia.

Brak zbędnych elementów, usunięcie słupka B oraz prosta konstrukcja sprawiają, że mimo kompaktowych wymiarów samochodu jego wnętrze wydaje się większe, niż można by się spodziewać.

Źródło: Nissan

d36j933

Podziel się opinią

Share

d36j933

d36j933