Trwa ładowanie...

Sztuczna inteligencja ma kierować ruchem. Nowy pomysł na korki

Toyota Mobility Foundation nawiązała współpracę z Alan Turing Institute, aby opracować nowy sposób planowania miast i zarządzania nimi. Celem projektu jest zwiększenie płynności ruchu dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja ma kierować ruchem. Nowy pomysł na korkiŹródło: East News, fot: Damian Klamka
d6y8xdh
d6y8xdh

Projekt jest częścią nowego programu rozwoju sztucznej inteligencji Instytutu Turinga, który ma za zadanie przekształcić systemy zarządzania ruchem ze statycznych w dynamiczne. Dzięki temu będą się dostosowywać do aktualnych warunków w czasie rzeczywistym, uwzględniając wiele różnych rodzajów transportu.

Zespół postawił sobie kilka celów. Zamierza wprowadzić sztuczną inteligencję do systemów kontroli sygnalizacji świetlnej, zbudować platformę do przetwarzania interaktywnych danych, by monitorować i przewidywać zachowania uczestników ruchu i testować różne scenariusze planowania komunikacji. Możliwe jest także opracowanie nowych systemów współpracy dla operatorów flot i zarządów miast, na przykład by dzielić się danymi na temat zagęszczenia ruchu lub zanieczyszczenia powietrza i zapobiegać nawarstwianiu się tego rodzaju problemów, zanim spowodują poważniejszy kryzys.

Zaletą systemu ma być jego szybka reakcja na zmieniającą się sytuację, a zarządzenie ruchem nie będzie opierać tylko o kilka scenariuszy, ale będzie mogło płynnie dostosowywać się do aktualnych warunków.

– Wiele uwagi poświęca się sztucznej inteligencji na pokładzie samochodu. Bardzo się cieszymy z możliwości współpracy z Instytutem Turinga w kwestii wprowadzenia sztucznej inteligencji i przetwarzania wielkich baz danych do infrastruktury. Uważamy, że mobilność ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społeczeństw i poprawy jakości życia na całym świecie. Ten projekt stanowi ważny krok do wypracowania harmonijnej mobilności – powiedział Ryan Klem, dyrektor ds. programów Toyota Mobility Foundation.

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj