Trwa ładowanie...
8 sierpnia 2013, 13:44

Szkolenie dla kierowców: konieczność czy zbędny wydatek?

Szkolenie dla kierowców: konieczność czy zbędny wydatek?Źródło: Materiały prasowe
d2sev6j
d2sev6j

Opanowanie ekonomicznej i bezpiecznej jazdy jest istotne w przypadku osób, którym powierzono auta służbowe. Czy wysyłanie kierowców na specjalne kursy ma sens?

Wiele firm finansuje swoim pracownikom kursy doszkalające z zakresu bezpiecznej i defensywnej jazdy. Mają one podwyższyć umiejętności oraz wypracować właściwe zachowania i reakcje kierowców. Takie szkolenia mają najczęściej formę treningów praktycznych, jak również nauki eco drivingu, pierwszej pomocy czy ratownictwa. Podczas zajęć kierowcy zostają przeszkoleni z trudnych manewrów samochodem, jazdy w ciężkich warunkach czy wychodzenia z poślizgu. Oprócz praktycznych umiejętności można też nabyć wiedzę dotyczącą prawidłowego i bezpiecznego ustawiania foteli, skutków jazdy na tzw. "luzie" czy ciągłego wciskania sprzęgła.

Czy warto zainwestować w taki kurs? Odpowiedź należy zacząć od analizy problemu, czyli liczby stłuczek i wypadków wynikających z brawury lub braku umiejętności. Przydatny może okazać się system monitoringu pojazdów, dzięki któremu można sprawdzić prędkość z jaką poruszają się kierowcy a następnie porównać te informacje z danymi pochodzącymi z kolizji. Warto też zwrócić uwagę na wysokość obrotów silnika i poziom zużycia paliwa - na podstawie takich informacji można skierować odpowiednie osoby np. na kurs ekojazdy.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

W zależności od oceny sytuacji dobiera się odpowiedni rodzaj szkolenia. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać wyboru bądź w prawidłowy sposób ocenić umiejętności poszczególnych pracowników można skorzystać z pomocy firm zewnętrznych, które współpracują ze szkołami bezpiecznej jazdy. Po odbytym kursie warto także monitorować zmiany w statystykach floty. Niezwykle istotny jest fakt, że do szkolenia tego typu nie trzeba za bardzo namawiać pracowników - takie pomysły zazwyczaj spotykają się z pozytywną reakcją.

d2sev6j

Kiedy już dokonamy wyboru szkolenia oraz osób, które wezmą w nim udział warto pochylić się nad wyborem odpowiedniej szkoły. Jakie kryteria wziąć pod uwagę? Wątpliwości nie ulega fakt, że oferty oraz ceny różnych akademii doszkalających są do siebie zbliżone. W takiej sytuacji można skorzystać z doświadczenia kolegów i popytać o opinie innych fleet managerów, np. podczas branżowych konferencji czy targów.

Źródło: flotis.pl

ll/moto.wp.pl

d2sev6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sev6j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj