Trwa ładowanie...
d4lp7g3
d4lp7g3

Szczecin/ Powstaje nowy most nad Odrą

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4lp7g3

Blisko 200-metrowy Most Brdowski połączy w Szczecinie lewy brzeg Odry z wyspą Ostrów Brdowski na rzece. W piątek zamontowano pierwsze, środkowe 65-metrowe przęsło konstrukcji.

Na wyspie, na którą do tej pory można dostać się promem, działa stocznia remontowa i powstaje fabryka fundamentów morskich wież wiatrowych.

Ogromne przęsło zostało przetransportowane z placu montażowego rzeką na dwóch pontonach o wyporności 680 t każdy przy asyście trzech holowników.

d4lp7g3

Konstrukcja stalowa Mostu Brdowskiego będzie się składać z trzech przęseł podpartych na podporach. Każde będzie mieć około 65 m długości. Łączna długość mostu wyniesie 197 metrów, a jego wysokość blisko 9 m.

Na moście znajdą się dwa pasy drogowe oraz chodnik dla pieszych. Projekt zakłada też rozbudowę infrastruktury drogowej i pomostów umożliwiających prowadzenie mediów.

Inwestycja ma być sfinansowana głównie ze środków unijnych. Dofinansowanie to ponad 32 mln zł, co stanowi 85 proc. wydatków kwalifikowanych inwestycji. Resztę kosztów poniesie fundusz inwestycyjny Mars, który jest głównym udziałowcem działającej na wyspie stoczni remontowej. Ma też udziały w konsorcjum, które buduje tam fabrykę fundamentów morskich wież wiatrowych.

Most ma być publiczny; w przyszłości przejmie go miasto, które będzie utrzymywało i konserwowało przeprawę.

d4lp7g3

Most ma podnieść atrakcyjność inwestycyjną Szczecina i Pomorza Zachodniego. Ma być gotowy jesienią tego roku.

Wcześniej 21 ha na wyspie sprzedała Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia. Na tym terenie powstaje fabryka, która ma produkować fundamenty morskich wież wiatrowych. Na wyspie tworzony jest też park przemysłowy Gryfia Biznes Park. Projekt zakłada aktywizację wolnych terenów należących do stoczni poprzez pozyskanie inwestorów, głównie z sektora off-shore. Pierwszym elementem parku przemysłowego ma być właśnie powstająca fabryka konsorcjum Bilfinger Mars Offshore. Na wyspie kontynuowana jest też stoczniowa działalność przez Morską Stocznię Remontową Gryfia.

d4lp7g3

Podziel się opinią

Share

d4lp7g3

d4lp7g3